Odpowiedź :
Witaj :)
Naszym zadaniem jest uzupełnienie informacji dotyczących wodorotlenku sodu na podstawie karty charakterystyki substancji chemicznych.
Karty charakterystyki to specjalne dokumenty, które zawierają najważniejsze informacje dotyczące danej substancji chemicznych. Każdy pracownik laboratoriów chemicznych przed rozpoczęciem pracy z daną substancją powinien w pierwszej kolejności zapoznać się właśnie z jego kartą charakterystyki. W takich dokumentach możemy znaleźć najważniejsze informacje o zagrożeniach, jakie mogą nas spotkać podczas pracy z daną substancją, jak postępować w przypadku, gdy substancja ta dostanie się do organizmu człowieka, jak przechowywać. Znajdują się tam również podstawowe parametry fizykochemiczne takie jak: masa molowa, gęstość, stan skupienia, temperatura zapłonu/samozapłonu, zachowanie się wobec innych substancji etc. W kartach charakterystyki zawarte są również informacje na temat utylizacji substancji, a także informacje dla straży pożarnej, w przypadku pożaru, lub przedostania się substancji do środowiska.
a) zastosowanie: produkcja ciekłego wodorotlenku sodu, czynnik do korygowania pH, produkcja biopaliw z olejów roślinnych, czyszczenie butelek w przemyśle spożywczym, wydobywanie tlenku glinu, produkcja chemikaliów, zmiękczanie wody, produkcja żywic.
b) potencjalne zagrożenia dla zdrowia: powoduje poparzenia skóry, oraz podrażnienie oczu.
c) ochrona oczu: gogle ochronne, lub osłona twarzy.
d) barwa: bezbarwny - biały.
e) co zrobić po kontakcie oczu z odczynnikiem: Bezzwłocznie zasięgnąć porady medycznej. Skontaktować się z ośrodkiem zatruć lub wezwać lekarza. Natychmiast przepłukać oczy dużą ilością wody, od czasu do czasu podnosząc górną i dolną powiekę. Usunąć szkła kontaktowe jeżeli są. Należy kontynuować płukanie przez co najmniej 10 minut. Oparzenia chemikaliami powinny być niezwłocznie opatrzone przez lekarza
f) wygląd: ciało stałe.
g) zapach: bezwonny.
Na podstawie karty charakterystyki wodorotlenku sodu firmy "CHEMPUR"