Za 2 kg gruszrki 3 kg jabłek zapłacono 19 zł, a za 2 kg gruszek i 2 kg jablek zapłacono 16 zł. ile kg kosztuje 1 kg jablek i 1 kg gruszek​

Odpowiedź :

Cześć ;-)

Obliczenia

x ⇒ cena kg gruszek

y ⇒ cena kg jabłek

{2x + 3y = 19

{2x + 2y = 16  / · (-1)

{2x + 3y = 19

+ {-2x - 2y = -16

-------------------------

y = 3 zł kosztowały jabłka

2x + 3 · 3 = 19

2x + 9 = 19  / - 9

2x = 10  / : 2

x = 5 zł kosztowały gruszki

Pozdrawiam!

Odpowiedź:

19 zł ---- 2 kg gruszek i 3kg jabłek

16 zł ---2 kg gruszek i 2 kg jabłek

 

19zł - 16 zł = 3 zł  ----- 1 kg jabłek

sprawdzenie;

2kg  + 3 kg * 3zł = 19zł

2kg g + 9 = 19

2kg = 19 - 9       2kg = 10/2

5 zł ------ 1 kg gruszek

2 * 5 + 3 * 3 = 19

19 = 19

1 kg jabłek kosztuje 3 zł a 1 kg gruszek kosztuje 5 zł

Viz Inne Pytanie