Odpowiedź :
Odpowiedź:
W dzisiejszych czasach każdy ma dostęp do literatury. Na pewno niejednokrotnie spotkaliśmy się z literaturą historyczną, która zabiera nas w dawne czasy. Moim zdaniem literatura pozwala lepiej poznać minione wieki. Postaram dowieść słuszność tej tezy w poniższych argumentach.
Literatura przenosi nas w różne etapy historyczne zaczynając od czasów wojny kończąc na starożytnym Rzymie. Czytając powieść "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza możemy zapoznać się z ówczesnym życiem mieszkańców Rzymu. Dzięki dokładnym odpisom dowiadujemy się jak wyglądały wnętrza domów biednych plebejuszy, bogatych patrycjuszy, a nawet ociekające przepychem wnętrze pałacu Nerona. Poznajemy również życie nie do końca akceptowanych w tamtych czasach chrześcijan; ich codzienne problemy związane z wyznawaniem wiary, krążące o nich plotki i sposoby prześladowań, które nie rzadko kończyły się utratą życia. Zagłębiając się w genezę powstania tego niezwykłego dzieła możemy dostrzec, że informacje w nim zawarte były bardzo dokładnie sprawdzane. Sienkiewicz osobiście odwiedził Rzym, zapoznając się ze sposobem życia ówczesnym mieszkańców należących do różnych partii drabiny społecznej. Przykład ten dowodzi, że zgłębianie wiedzy historycznej może być o wiele ciekawsze, gdyż czytanie nie zawsze ciekawych kronik można zastąpić książką, która oprócz autentycznych faktów rozbudza naszą wyobraźnię przygodami bohaterów.
Niektórzy z nas mają u swego boku dziadów, bądź sąsiadów, którzy dobrze pamiętają czasy wojny. Jeżeli nie znamy nikogo kto pamięta te straszne wydarzenia możemy sięgnąć po "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Głównym wątkiem dzieła jest walka trójki przyjaciół; Alka, Rudego i Zośki z Niemcami. Chłopcy dzielnie sprzeciwiają się okupantom biorąc udział w różnego rodzaju akcjach. Na początku było to zbijanie witryn w zakładach fotograficznych, które wystawiały zdjęcia wrogich żołnierzy, a później poważniejsze występki z bronią w ręku. Jednym z takich wydarzeń była Akcja pod Arsenalem, która zakończyła się śmiercią jednego z bohaterów- Alka. Poznając coraz to ciekawsze wydarzenia z życia chłopców możemy poznać fakty dotyczące rodzin każdego z bohaterów, dowiedzieć się do jakiej uczęszczali szkoły, jakie były ich zainteresowania, oraz poznać tajne organizacje, do których należeli. Nie należy obawiać się o autentyczność informacji zawartych w powieści, gdyż wszystko zostało napisane na podstawie pamiętnika Zośki. Ukazany przykład dowodzi, że dzięki książką możemy poznać dawne czasy.
Z powyższych argumentów można wnioskować, że literatura w łatwy i przyjemny sposób pozwala nam poznać i zrozumieć minione wieki pomimo upływu lat, które minęły od ówczesnych wydarzeń. Dodatkowo połączenie opisów historycznych przeplatanych z dialogami i przygodami bohaterów umili nam popołudnie wzbogacając nas o dawkę wiedzy.
btw sorry jak będą jakieś błędy np z odmianą słów ale zapomniałam wyłączyć autokorekte i pisałam na szybko mam nadzieję że praca będzie pomocna elo