Do 100cm3 1 molowego wodnego roztworu chlorku magnezu o gęstości 1,09 g/cm3 dodano 15g chlorku magnezu-woda 1:6 uzyskując roztwór o gęstości 1,11g/cm3. Oblicz stężenie procentowe i molowe otrzymanego roztworu.​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

M=95g/mol

V1=0,1dm3=100cm3

Cm1=1mol/dm3

d1=1,09g/cm3

n1=Cm1*V1=1*0,1=0,1mol

ms1=n1*M=0,1*95=9,5g

mr1=V1*d1=100*1,09=109g

m(Hydratu)=15g

M(Hydratu)=95g/mol(MgCl2)+108g/mol(6H2O)=203g/mol

ms2=15*(95/203)=7,02g

msx=ms1+ms2=9,5+7,02=16,52g

mrx=mr1+m(Hydratu)=109+15=124g

Cpx=(16,52*100%)/124=13,32%

dx=1,11g/cm3=1110g/dm3

Cmx=(Cpx*dx)/(M*100%)=(13,32*1110)/(95*100)=1,556mol/dm3

Wyjaśnienie: