Odpowiedź :
Witaj :)
Na początku małe sprostowanie do tego, co napisałaś/łeś.
"Dodając roztwór do fenoloftaleiny w pierwszych dwóch probówkach zaobserwujemy różowe zabarwienie...." To stwierdzenie jest błędem, W probówce drugiej mamy tlenek miedzi(II) CuO, który nie ma charakteru zasadowego, a słabo amfoteryczny (co oznacza, że reaguje on z roztworami mocnych kwasów i zasad dając sole, natomiast nie reaguje z wodą). W tym przypadku używając jako wskaźnika fenoloftaleinę nie damy rady odróżnić od siebie tych trzech tlenków, z tego względu że fenoloftaleina należy do wskaźników jednobarwnych co oznacz, że oprócz bezbarwnej formy może przyjąć zabarwienie malinowe. W środowisku obojętnym i kwasowym występuje w formie bezbarwnej, natomiast w roztworze o odczynie zasadowym jest malinowa. Jej zakres zmiany barwy jest w granicach pH 8,2-9,9.
Oranż metylowy jest wskaźnikiem wielobarwnym w zależności od odczynu (pH). W środowisku obojętnym ma zabarwienie pomarańczowe, w środowisku kwasowym ma zabarwienie czerwone, natomiast w środowisku zasadowym przyjmuje on barwę żółtą.
Dla ułatwienia zapiszmy równania reakcji w poszczególnych probówkach:
- Probówka nr 1 - MgO tlenek magnezu
[tex]MgO+H_2O\rightarrow Mg(OH)_2[/tex]
W reakcji tej powstaje wodorotlenek magnezu o odczynie zasadowym. Dodanie oranżu metylowego spowoduje, że przyjmie on zabarwienie żółte .
- Probówka nr 2 - CuO tlenek miedzi(II)
[tex]CuO+H_2O\rightarrow X[/tex]
Reakcja ta nie zachodzi, ze względu na charakter słabo amfoteryczny tego tlenku. Oranż metylowy będzie pomarańczowy.
- Probówka nr 3 - SO₂ tlenek siarki(IV)
[tex]SO_2+H_2O\leftrightarrows H_2SO_3[/tex]
W tej reakcji powstaje słaby kwas siarkowy(IV) o odczynie kwasowym. Dodanie oranżu metylowego spowoduje, że przyjmie on zabarwienie czerwone.
Podsumowując: Użycie fenoloftaleiny (wskaźnik jednobarwny) jako wskaźnika, w tym przypadku nie pozwoli nam na określenie charakteru chemicznego tlenku miedz(II) i tlenku siarki(IV). Aby to zrobić należy zastosować oranż metylowy (wskaźnik wielobarwny)