Błagam ratujcie muszę znać odpowiedź na teraz
Zadanie 2. (4) Janek kupił w sklepie warzywnym 2 kg jabłek i 3 kg gruszek. Łącznie zapłacił 26,50 zł. Po tygodniu w tym samym sklepie Janek zakupił 3 kg jabłek i 2 kg gruszek. Tym razem zapłacił 23,50 zł. Oblicz ile kosztował 1 kg jabłek i ile kosztował 1 kg gruszek.


Odpowiedź :

pytaj jak coś będzie niezrozumiałe

Zobacz obrazek Joanna16735

Odpowiedź:

Jeden kg jabłek kosztował 3,50 zł, a 1 kg gruszek kosztował 6,50 zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena 1 kg jabłek

y - cena 1 kg gruszek

2x + 3y = 26,50   /·(-2)

3x + 2y = 23,50  /·3

-4x - 6y = -53,00

9x + 6y = 70,50

--------------------------   +

5x = 17,50   /:5

x = 3,50 zł - cena 1 kg jabłek

2y = 23,50 - 3x = 23,50 - 3 · 3,50 = 23,50 - 10,50 = 13,00

y = 13,00 ÷ 2 = 6,50 zł - cena 1 kg gruszek