rozprawka na 250 słów​

Rozprawka Na 250 Słów class=

Odpowiedź :

Prestiż, moc decydowania o losie i życiu innych - to daje władza.  Świadomość  ogromnej przewagi nad innymi, bezkarność może prowadzić do krzywdy ludzi. Władza staje się namiętnością wyzwalającą najgorsze cechy.  

Władza  deprawuje , pozbawia człowieczeństwa.

         Jak władza wpływa na człowieka widzimy w postawie Nowosilcowa, jednego z bohaterów „Dziadów cz. III“ Adama Mickiewicza.  

Senator posiada ogromną władzę, będąc namiestnikiem cara na Litwie.  Nie liczy się z nikim, uważa siebie za kogoś nietykalnego. Posiada pieniądze, a mimo to zaciąga długi, z których nie zamierza się rozliczyć. Gdy kupiec Kanissyn upomina się o dług i grozi procesem   obmyśla jak go ukarać, a że ten ma syna więc stwierdza, że „trzeba mu wziąć syna/  Pod śledztwo.", mimo, że to „mały chłopczyna“.      

    Władza jaką mu dano sprawiła, że jest on człowiekiem bezdusznym, pozbawionym człowieczeństwa. Daje temu wyraz  w rozmowie z panią Rollison, która przychodzi do niego podczas balu prosić o łaskę dla więzionego jej syna. To niewinny chłopak, który jest okrutnie katowany podczas śledztwa.  Senator w swojej obłudzie mówi  kobicie, że nic nie wie o sprawie, a gdy wychodzi ma już ułożony plan wobec niej. Pozwala na widzenie z synem, ale następnie każe ją uwięzić.

Nowosilcow to przykład człowieka, którego władza pozbawia wszelkich ludzkich cech, który przez swój egoizm, obłudę i bezduszność przyczynia się do tragedii wielu niewinnych ludzi.  

       Pod wpływem władzy zmienił się także tytułowy bohater dramatu Szekspira.  

Makbet z oddane królowi i ojczyźnie rycerza zmienia się w tyrana bez sumienia. Pod wpływem spotkania czarownic, przepowiadających mu, że zostanie królem,  obudziła się w nim żądza władzy.  By dojść do celu  nie przebierał w środkach. Każdego, kto stanął mu na drodze do tronu, kogo uważał za nieprzyjaciela czekała śmierć. Ginie więc nie tylko król ale także Banko , który był świadkiem  przepowiedni.

Gdy zdobył tron stał się zatwardziałym zimnym człowiekiem. Nawet wieść o samobójstwie żony nie zrobiła na nim wrażenia, wywołując oburzenie, że wybrała nie właściwy moment.  

Jako władca stawał się coraz bardziej surowy i despotyczny, trzymając poddanych w strachu

Władza sprawiła, że Makbet ze szlachetnego rycerza stał się okrutnym tyranem.  

       Okrutnym   był także Neron, władca imperium rzymskiego w powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Tyran, szaleniec, okrutnik to cechy tego człowieka, który nie  interesuje się państwem, skupiając się wyłącznie na rozkoszy i rozwijaniu swoich wątpliwych artystycznych talentów. Jako władca  zajmuje się tyko zaspakajaniem własnych potrzeb, mszcząc się i zabijając wszystkich, którzy są mu nieprzychylni i nie „poznają się“ na jego talencie. Ten szaleniec dla inspiracji  do napisania dzieła kazał podpalić Rzym, zrzucając winę na chrześcijan. Później surowo ich każe , czyniąc z ich śmierci widowisko dla poddanych. Władza sprawiła, że życie ludzkie nie miało dla niego żadnego znaczenia .

        Władza może stać się  siłą niszczącą, deprawująca, pozbawiającą ludzkich uczuć.  Może wyzwalać w człowieku najgorsze cechy. Słusznie stwierdził Arystoteles: „Władza najlepiej sprawdza charakter człowieka.“