Błagam pomóżcie
Odpowiedz na pytania: (napisz same odpowiedzi)
1. Kim był Odyseusz? Król Itaki
2. W czym uczestniczył? W wojnie Trojańskiej
3. Co go spotkało w drodze powrotnej do ojczyzny?
4. Jak się nazywała jego ojczyzna?
5. Który bóg rzucił na niego klątwę?
6. Dlaczego jeden z bogów skazał go na wieloletnią tułaczkę?
7. Jak miał na imię cyklop?
8. Jakie mityczne stworzenia kusiły śpiewem żeglarzy?
9. Z czym jest kojarzony Odyseusz w naszej kulturze.
10. Co osoba mówiąca chce przekazać odbiorcy utworu? Do czego zachęcić?

Wybierz fragment wiersza, który może być złotą myślą wartą zapamiętania. Zapisz go: ……………………………………………………..

Przepisz myśl, która najbardziej przypomina tę wybraną przez ciebie.
Uśmiech wędruje daleko. James Joyce
Celem życia człowieka jest wędrówka do Boga. Leopold Staff
Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę. Wiesław Czermak
Droga do prawdy wiedzie przez błędy. (przysłowie)

Przepisz lub wklej uzupełnioną notatkę:
Tematem wiersza „……….” L…… Staffa jest życie człowieka porównane do wieloletniej tułaczki greckiego bohatera „Odysei” Homera. Odyseusz to bohater wojny trojańskiej, który po jej zakończeniu aż dziesięć lat wracał do ojczystej I……. . Po drodze czyhało na niego wiele niebezpieczeństw i przygód. W końcu jednak udało mu się dotrzeć do ukochanej żony Penelopy i syna Telemacha.
Utwór składa się z ………. strof. Każda z nich zbudowana jest z ………….. wersów. Odnajdujemy tu rymy przeplatające się, takie jak: „błędy - wszędy”, „………………….”, „ ………………….”. Nastrój wiersza jest refleksyjny, ale niesie ………………………….. przesłanie.

Wydaje się, że podmiot ………………… zwraca się do Odyseusza, ale tak naprawdę mówi do czytelnika, do każdego z nas o tym, że ludzkie życie polega na parciu do przodu, bez względu na pojawiające się przeciwności. Ludzki los jest skomplikowany i często uniemożliwia dotarcie do założonego celu, jednak nie może to wywoływać zniechęcenia i rezygnacji.
Strofa trzecia jest bezpośrednim zwrotem do czytelnika (poeta zastosował tu ……………) i zestawieniem podróży Odyseusza z ludzkim losem. Podmiot liryczny przypomina, że po śmierci po człowieku pozostaje tylko kamień nagrobny. Każdy zmierza do swojej Itaki, nawet jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy. Itaka jest symbolem świata znajomego, w którym człowiek czuje się spokojnie i bezpiecznie. Odyseusz w wierszu staje się symbolem ludzkiego losu. Odyseusz to „homo viator", czyli wędrowiec. W jego historii można odnaleźć emocje i przeżycia dotyczące każdego człowieka, takie jak tęsknota, poszukiwanie własnego miejsca i sensu życia. Podróż Odysa jest porównana w wierszu do życia każdego człowieka, ponieważ aby osiągnąć swoje cele, trzeba pokonać wiele własnych słabości i pojawiających się po drodze przeszkód.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

3.W powrotnej drodze Odyseusz jeszcze raz odwiedził Kirke, a następnie na swej drodze napotkał wyspę syren 4 Itaka 5niestety nie wiem 6Niezmącony spokój Odysa przerwała wojna trojańska, na którą to król musiał wyruszyć. Dzięki przebiegłości i sprycie bohatera (zbudował konia trojańskiego), zdobyto Troję. W czasie powrotu do domu zabił jednookiego Cyklopa, syna Posejdona, za co bóg skazał go na tułaczkę. 7polif 8W mitologii greckiej syreny to stwory morskie, pół-kobiety, pół-ptaki, które kuszącym śpiewem wabiły i uśmiercały żeglarzy. Jedynie Odyseusz wysłuchał ich i nie stracił zmysłów: innym zalepił uszy, sam kazał się przywiązać do masztu.9Odyseusz (Odys) to mityczny władca Itaki (greckiej wyspy), który przez wiele lat wędrował spod Troi do swej ojczyzny. Postać, która w naszej kulturze jest kojarzona ze sprytem i uporem, mądrością i konsekwentnym dążeniem do celu.10Osoba mówiąca chce przekazać odbiorcy, że nie powinien w życiu wahać się i wstydzić się swoich błędów, porażek, ponieważ każdy ma prawo zagubić się, pomylić. Mówi, że należy cały czas iść na przód, bez strachu, bo i tak dojdziemy do celu, jednak niekoniecznie w sposób, w jaki byśmy chcieli. Osoba mówiąca zachęca nas do korzystania z życia bez wahania, ponieważ i tak jedyne, co po nas zostanie, to "kamień z napisem", i nasze dążenie do bogactwa, ważnych wg nas osiągnięć, będzie bezwartości

Wyjaśnienie:

prosze