Za 2,5 kg mandarynek pani Maria zapłaciła 21 zł. Pani Ewa kupiła 1,5 kg takich samych mandarynek oraz

0,9 kg wiśni. Za wiśnie zapłaciła tyle samo co za mandarynki. Ile kosztował 1 kg wiśni? Zapisz wszystkie

obliczenia.

Prosze pomocy ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

2,5kg mandarynek - 21 z

1 kg mandarynek   - x zł

x= 21/2,5

x= 8,4 zł czyli 1 kg mandarynek kosztuje 8,4

Skoro 1 kg mandarynek kosztuje 8,4 to 1,5 kg kosztuje 12,60 zł

czyli wiśnie kosztują 12,60 (0,9 kg)

to kg wiśni będzie kosztowało 14 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

2,5 kg mandarynek - 21 zł

1 kg mandarynek - 8,40 zł

1,5 kg * 8,40 zł = 12,60 zł = tyle samo co 0,9 kg wiśni

0,9 kg wiśni - 12,60 zł

1 kg wiśni - 14 zł

Odp: Jeden kilogram wiśni kosztował 14 zł.