Odpowiedź :
„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego z całą pewnością można określić jako książkę wielowątkową.
Wątki główne:
1. Walka z niemieckim okupantem – Aleksander Kamiński opowiada o działaniach, jakie podejmowali Polacy w walce z najeźdźcą. Pisze o działających w konspiracji organizacjach i o akcjach, jakie podejmowali w ramach oporu, m.in. o sabotażu i dywersji.
2. Wątek losów Alka – jest to przede wszystkim historia o dojrzewaniu i nauce opanowania, ale też historia o odwadze, brawurze i ciężkiej pracy nad własnym charakterem.
3. Wątek losów Rudego – Kamiński pisze o Rudym w perspektywie potencjału zmarnowanego z powodu przedwczesną śmierci bohatera, chłopaka odznaczającego się inteligencją, wyjątkowymi zdolnościami, ale też wrażliwością. Ten młody człowiek zmagał się z własnym lękiem, który nieraz przezwyciężał z wielkim trudem, a jednak po aresztowaniu wykazał się nadzwyczajną odwagą i lojalnością.
4. Wątek losów Zośki – w tym wątku z kolei mamy do czynienia z psychicznymi rozterkami młodego człowieka, któremu los odebrał bardzo bliskie mu osoby.
5. Wątek prawdziwej, głębokiej przyjaźni, którą brutalna wojna jeszcze mocniej scementowała, a także dojrzewania w jakże trudnej wojennej rzeczywistości.
Wątki poboczne:
1. życie w okupowanej stolicy,
2. wątek śmierci,
3. wątek miłości,
4. wątek bohaterstwa,
5. wątek przesłuchania.
„Kamienie na Szaniec”
„Kamienie na Szaniec” to książka napisana przez Aleksandra Kamińskiego, w której opowiada on o działaniach Szarych Szeregów w okupowanej Warszawie, a także o sile przyjaźni, bohaterstwie oraz patriotyzmie. Opisana historia oparta jest na faktach, tak jak i jej bohaterowie istnieli naprawdę.
#SPJ2