1 - Czym był Sejm Niemy i jakie podjął reformy?
2 - Na czym polegała anarchia czasów saskich?
3 - Czym była konfederacja barska?
4 - Opisz działalność Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych.
5 - Wymień najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 Maja.
*6 - Przedstaw plan wydarzeń powstania kościuszkowskiego.
(musisz na każde odpowiedzieć w 5 zdaniach)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Sejm Niemy był "niewidomy". To znaczy, że w obawie przed zerwaniem obrad nie zezwolono posłom i senatorom - poza wyznaczonymi osobami - na zabieranie głosu. Uchwalił podatki na utrzymanie stałego wojska - zmniejszył jednak liczbę żołnierzy do 24 tysięcy, co nawet nie była ćwierć osób w niektórych państwach, gdzie żołnierzy było 100 tysięcy. Sejm ograniczył też władzę senatu i wpływ hetmanów. Król nie mógł rozpoczynać wojny bez zgody sejmu ani na długo opuszczać terytorium Rzeczypospolitej.

2. Anarchia to stan chaosu i samowoli spowodowany bezsilnością władz państwowych.

3. W 1768 roku w miasteczku Bar na Podolu szlachta zawiązała konfederację, gdzie jej uczestnicy podjęli walkę o niezależność Rzeczypospolitej - przeciwko wtrącaniu się innych państw, m. in. Rosji.

4. W szkołach starano się wychowywać młodzież na mądrych obywateli i patriotów, a także dawać jej władzę praktyczną, potrzebną w życiu. Lekcje odbywały się w języku polskim, a nie w łacińskim. Przygotowaniem nowoczesnych podręczników zajmowała się specjalnie utworzona do tego instytucja - Towarzystwo do Ksiąg Emerytalnych.

5. Zniesienie wolnej elekcji, przestało obowiązywać liberum veto, Konstytucja zniosła podział Rzeczypospolitej na Polskę i Litwę, ustanawiając jedno państwo - Rzeczypospolitą Polską, wprowadzono trójpodział władzy.

6. 1. Ogłoszenie przez Tadeusza Kościuszkę powstania kościuszkowskiego 24 marca 1794 roku w Krakowie.

2. Pierwsza bitwa stoczona z Rosjanami 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami, która zakończyła się wygraną Polaków.

3. Wydanie aktu nazwanego uniwersałem pod Połańcem.

4. Bitwa pod Maciejowicami 10 października 1794 roku, która zakończyła się klęską Polaków, a sam Kościuszko został ranny i trafił do niewoli.

5. Rzeź Pragi.

6. Utrata niepodległości przez Polskę.

7. 123 lata okresu niewoli narodowej.

Mam nadzieję, że jest dobrze. Pozdrawiam.