Odpowiedz na pytania.
1. Jak nazywa się strefa w jeziorze, która nie sięga dna?

2. Jak nazywa się strefa jeziora, do której nie dociera światło?

3. Jak nazywa się najgłębsze jezioro w Polsce?

4. Co znajduje się między palcami u wydry i bobra?

5. W którym biegu rzeki nie występuje plankton?

6. Który bieg rzeki to kraina brzany?

7. Skąd pływak żółtobrzeżek pobiera powietrze i gdzie je przechowuje?

8. Jak nazywa się gruczoł ptaków znajdujący się u nasady ogona i jaką rolę pełni substancja, która jest w nim produkowana?

9. Jak nazywa się zwierzę żyjące w bardzo zanieczyszczonych zbiornikach wodnych, zanurzające przednią część ciała w mule, którym się żywi?

10. Czy bóbr jest zwierzęciem roślinożernym?

11. Do czego larwom ważek służą wyrostki na końcu ciała?

Proszę o pomoc! Mam na dzisiaj.
Daje naj


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Strefa toni wodnejstrefa toni wodnejStrefa toni wodnej obejmuje otwartą przestrzeń wody oddaloną od brzegów, która nie ma kontaktu z dnem. Sięga tak głęboko, jak docierają promienie słoneczne, a więc jej głębokość zależy od przejrzystości wody.

2. Strefa dennastrefa dennaStrefa denna obejmuje obszar dna jeziora, do którego nie dociera światło słoneczne, a także wodę sąsiadującą bezpośrednio z dnem, do której także nie dociera światło. W głębokich jeziorach woda przy dnie przez cały rok ma temperaturę +4⁰C.

3. Jezioro Hańcza

4. Błony pławne u ssaków występują głównie pomiędzy palcami kończyn tylnych (np. u bobra europejskiego, nutrii) bądź spinają palce wszystkich kończyn (np. u wydry europejskiej, dziobaka).

5. Nie wiem

6. kraina brzany – obejmuje środkowy bieg dużych rzek z szybkim prądem, dnie żwirowym i piaszczystym, latem temperatura wody nieznacznie przekracza 15 °C i pojawiać się mogą lekkie niedobory tlenu.

7. Pomimo podwodnego trybu życia, chrząszcze te oddychają powietrzem atmosferycznym. Będąc pod wodą przytrzymują je pod pokrywami skrzydłowymi. Co jakiś czas owad musi wypłynąć na powierzchnię wody, aby zaczerpnąć nowy zapas powietrza.

8. Gruczoł kuprowy

9. W strefie wód głębokich żyją także małże, między inny- zanieczyszczonych

mi groszkówki. Odżywiają się one cząstkami pokarmu za- zbiornikach wodnych.

wieszonymi w wodzie, które potrafią sprawnie odfiltrować.

Dużymi zwierzętami okresowo lub stale żyjącymi w tej

strefie jeziora są głównie ryby, takie jak sieja i leszcz.

10. Bóbr europejski to gryzoń roślinożerny. Żywi się roślinnością wodną, liśćmi, pędami osiki, roślinami zielnymi rosnącymi na brzegu. Zimą jego pokarm stanowią gałązki drzew i krzewów, kora i łyko. Zimowe zapasy (gałęzie i pnie) gromadzi pod wodą.

11. Na końcu odwłoka larw ważek równoskrzydłych Zygoptera znajdują się przydatki analne rozwinięte jako trzy listkowate twory. To skrzelotchawki, przy pomocy których larwa oddycha pod wodą. Skrzelotchawki pozwalają na pobieranie powietrza rozpuszczonego w wodzie za pomocą dyfuzji, służą także jako napęd przy pływaniu.

Liczę na NAJ!