Odpowiedź :
Odpowiedź:
Geneza- Ballada Świtezianka powstała w latach 1819-1822. Znajduje się w zbiorze "Ballad i Romansów", który ukazał się w Wilnie w 1822r. W młodości Adam Mickiewicz przebywał nad jeziorem Świteź. Jezioro Świteź znajduje się niedaleko Nowogródka. Poeta słyszał wiele opowieści związanych z tym miejscem, dlatego tworzy swoją historię.
Czas- noc, koniec lata, początek jesieni
Miejsce- "Na dzikich brzegach jeziora""Pod tym się widzą modrzewiem bohaterowie:
Fantastyczni- Nimfa-dziewczyna
realistyczni- strzelec-młodzieniec
wydarzenie fantastyczne- pochłonięcie Strzelca przez wody Tajemnicze pojawienie się i znikanie dziewczyny. Nieoczekiwana zmiana pogody. Zachowanie jeziora Pojawienie się na tafli wody nimfy. Kuszenie strzelca. Taniec młodzieńca ze Świtezianką na środku jeziora
realistyczne- spotkanie się dwojga ludzi nad jeziorem , zdrada , obietnica wierności dziewczynie.
Narrator Świtezianki- nie jest skonkretyzowany (nie znamy jego nazwiska, przynależności do grupy społecznej). Prowadzi narracją trzecioosobową. Jest obserwatorem zdarzeń, próbuje je także komentować: „Ona mu z kosza daje maliny”, „Pewnie to jego kochanka”.
Punktem kulminacyjnym opowieści narratora jest moment, gdy młodzieniec zbliża się w wodzie i rozpoznaje w nieznajomej swoją dziewczynę. Jezioro Świteź i pamiątkowy obelisk.
Wyjaśnienie: