Odpowiedź :
Odpowiedź:
Hitlera jak i Stalina możemy uznać za największych zbrodniarzy XX w. Ich totalitarne rządy spowodowały śmierć dziesiątków milionów ludzi: z głodu, wojen czy też masowej eksterminacji, którą prowadzili. Oba systemy opierały się na: idealnie wypracowanym kulcie jednostki, silnym partią rządzącym, wszechobecnej inwigilacji przez rozbudowane siły paramilitarne lub policyjne, cenzurze i szybkim likwidowaniu opozycjonistów.Polityka obydwu państw (III Rzeszy i ZSRR) miało jasno określone cele, jednak sposób w jaki ją prowadzono była różna i zależała od systemu przyjętego przez dany kraj.
Na terenie ZSRR, gdzie w 1917 roku wprowadzono komunizm, polityka zaczęła przechodzić w znamiona totalitaryzmu u schyłku lat 20. XX w. Po śmierci Lenina władzę przejął Stalin, który zaczął likwidować wewnątrzpartyjną opozycje z jego głównym konkurentem i przeciwnikiem ideowym, Lwem Trockim. Następnym krokiem było zwiększenie uprawnień panowania aparatu władzy nad wszelkimi dziedzinami życia i przekształceniu charakteru państwa na policyjny, którym zajęło się NKWD. Stalin wprowadził kolektywizację rolnictwa, przymusowo łącząc gospodarstwa chłopskie w spółdzielcze przedsiębiorstwa, czyli kołchozy. W wyniki tego procesu umarło z głodu, głównie na Ukrainie, ok. 7 milionów ludzi. Następnie dokonano intensywnego uprzemysłowienia w ramach planów pięcioletnich, które napędzono propagandą entuzjazmu wśród społeczeństwa i dostarczania taniej siły roboczej. Dzięki czemu zbudowano wiele obiektów przemysłowych i rozpoczął się okres rozwoju gospodarczego. W armii, partii i całej administracji ZSRR prowadzono dalsze czystki, gdzie kontrole przejęli ludzie posłuszni partii. Dopiero po wyeliminowaniu wszelkich przeszkód i zdobyciu poparcia społecznego Stalin przeszedł do sprawowania władzy totalitarnej.
W Niemczech Hitler doszedł do władzy w sposób demokratyczny. NSDAP wygrało wybory w 1932 roku zdobywając 37 % głosów, dzięki agresywnej kampanii wyborczej, spektakularnym walkom ulicznym jej bojówek z bojówkami Partii Komunistycznej, a przede wszystkim programowi ekonomicznego popartego przez największych niemieckich przedsiębiorców Zobacz podobny tekst, 84% osób poleca.
Podobieństwa i różnice państw totalitarnych w Europie.
Baza wiedzy / Historia / Referaty
Różnice w polityce Hitlera i Stalina
POLECA81%875 GŁOSÓW
Filmy i Grafiki do tekstu
plan Barbarossa
Czas czytania: 9 minut
Hitlera jak i Stalina możemy uznać za największych zbrodniarzy XX w. Ich totalitarne rządy spowodowały śmierć dziesiątków milionów ludzi: z głodu, wojen czy też masowej eksterminacji, którą prowadzili. Oba systemy opierały się na: idealnie wypracowanym kulcie jednostki, silnym partią rządzącym, wszechobecnej inwigilacji przez rozbudowane siły paramilitarne lub policyjne, cenzurze i szybkim likwidowaniu opozycjonistów.
Redakcja poleca
Sprawdź nowe brzmienie hybrydy Peugeot
REKLAMA
Biegasz? Chroń się przed kleszczami!
REKLAMA
Miesiąc Biznesu w Citroënie
REKLAMA
Recommendations powered by plista
Polityka obydwu państw (III Rzeszy i ZSRR) miało jasno określone cele, jednak sposób w jaki ją prowadzono była różna i zależała od systemu przyjętego przez dany kraj.
Na terenie ZSRR, gdzie w 1917 roku wprowadzono komunizm, polityka zaczęła przechodzić w znamiona totalitaryzmu u schyłku lat 20. XX w. Po śmierci Lenina władzę przejął Stalin, który zaczął likwidować wewnątrzpartyjną opozycje z jego głównym konkurentem i przeciwnikiem ideowym, Lwem Trockim. Następnym krokiem było zwiększenie uprawnień panowania aparatu władzy nad wszelkimi dziedzinami życia i przekształceniu charakteru państwa na policyjny, którym zajęło się NKWD. Stalin wprowadził kolektywizację rolnictwa, przymusowo łącząc gospodarstwa chłopskie w spółdzielcze przedsiębiorstwa, czyli kołchozy. W wyniki tego procesu umarło z głodu, głównie na Ukrainie, ok. 7 milionów ludzi. Następnie dokonano intensywnego uprzemysłowienia w ramach planów pięcioletnich, które napędzono propagandą entuzjazmu wśród społeczeństwa i dostarczania taniej siły roboczej. Dzięki czemu zbudowano wiele obiektów przemysłowych i rozpoczął się okres rozwoju gospodarczego. W armii, partii i całej administracji ZSRR prowadzono dalsze czystki, gdzie kontrole przejęli ludzie posłuszni partii. Dopiero po wyeliminowaniu wszelkich przeszkód i zdobyciu poparcia społecznego Stalin przeszedł do sprawowania władzy totalitarnej. W Niemczech Hitler doszedł do władzy w sposób demokratyczny. NSDAP wygrało wybory w 1932 roku zdobywając 37 % głosów, dzięki agresywnej kampanii wyborczej, spektakularnym walkom ulicznym jej bojówek z bojówkami Partii Komunistycznej, a przede wszystkim programowi ekonomicznego popartego przez największych niemieckich przedsiębiorców.
Wyjaśnienie: