Odpowiedź :
skaleczenia :Przemyj skaleczone miejsce czystą wodą z mydłem. Możesz też zdezynfekować je łagodnym środkiem, choć nie jest to konieczne.
Zatamuj krwawienie: przyłóż do rany jałową gazę i mocno ją dociśnij. Krwawienie z łagodnego skaleczenia powinno ustąpić do 15 minut.
Ochroń skaleczenie plastrem lub opatrunkiem.
otarcia:Zacznij od przemycia i zdezynfekowania otartego miejsca. Możesz zrobić to np. solą fizjologiczną lub środkiem do dezynfekcji, który działa na bakterie, grzyby, wirusy i ich przetrwalniki. Nowe standardy nie zalecają użycia wody utlenionej i spirytusu na rany. Nie pocieraj też otarcia wacikami, ręcznikiem czy gazikiem.
Zaklej otarte miejsce delikatnym plasterkiem z opatrunkiem.
złamania:Sprawdź bezpieczeństwo.
Załóż rękawiczki (środki ochrony własnej).
Zachowaj spokój, w ten sposób będziesz mógł opanować sytuację.
Ogranicz poruszanie uszkodzoną częścią ciała.
Unieruchom uraz :
- unieruchom w pozycji zastanej (unikaj poruszania bądź wymuszania pozycji)
- jeśli uszkodzeniu uległ staw (np. kolanowy, łokciowy) należy zastosować unieruchomienie tego stawu oraz dwóch sąsiadujących z nim kości.
- jeśli uszkodzeniu uległa kość (np. udowa, kości podudzia) należy zastosować unieruchomienie tej kości oraz dwóch sąsiadujących z nią stawów.
Do unieruchomienia użyj jakiegokolwiek sztywnego przedmiotu, pamiętając o tym, że to przedmiot dopasowujemy do uszkodzonej kończyny (nigdy odwrotnie) owijając go bandażem.
Jeśli doszło do złamania otwartego (widoczne przez ranę odłamki kostne), w miejscu rany należy zastosować opatrunek taki sam jak w przypadku krwawienia. Pamiętaj, aby nie wyjmować ani wciskać do środka wystających elementów kości.
Pamiętaj aby zadbać o poszkodowanego, uspokoić.
zwichnięcia skręcania:
Udzielanie pomocy przy urazach kostno‑stawowych rozpoczynamy rutynowo od oceny bezpieczeństwa miejsca zdarzenia oraz sprawdzenia czynności życiowych poszkodowanego (przytomności i oddechu). Niekiedy rzucające się w oczy i groźnie wyglądające urazy kończyn odwracają uwagę od możliwych współistniejących obrażeń, które mogą mieć dramatyczne skutki.
Pierwsza pomoc w przypadku złamań, zwichnięć i skręceń, opiera się na bardzo prostych zasadach. Należy unieruchomić kończynę w możliwie komfortowy i stabilny sposób oraz nie powodować niepotrzebnych ruchów ani wstrząśnień. Ma to na celu zapobiegnięcie przemieszczaniu się kości oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Unieruchamiając kończyny, robimy to w pozycji najwygodniejszej dla poszkodowanego. Trzeba pamietać, że w przypadku uszkodzenia kości unieruchamiamy uszkodzoną kość z dwoma sąsiadującymi stawami, a w przypadku uszkodzenia w stawie – uszkodzony staw z dwiema sąsiednimi kośćmi.Podczas unieruchamiania nie rozbieramy poszkodowanego ani nie prostujemy uszkodzonych kończyn. Należy zapewnić poszkodowanemu komfort cieplny i wsparcie psychiczne oraz regularnie monitorować jego stan. Należy także pamiętać, żeby ze złamanej kończyny możliwie szybko usunąć wszelką biżuterię, szczególnie pierścionki i bransoletki (jeżeli dojdzie do obrzęku, może to stać się niemożliwe). Nie podajemy także nic do jedzenia i picia, ponieważ może się okazać, że złamanie będzie wymagało nastawienia podczas zabiegu operacyjnego, który wiąże się ze znieczuleniem ogólnym.
zadławiena:
(usuwanie ciała obecego) Stanąć za osobą z tyłu
Pochylić ją do przodu tak aby głowa poszkodowanego była niżej niż tułów – jednocześnie przytrzymujemy poszkodowanego swoją wolną ręką w pasie
Drugą ręką 5 razy uderzamy otwartą dłonią między łopatkami kierując uderzenie ku górze. Jeżeli to postępowanie nie spowodowało usunięcia ciała obcego należy w drugiej kolejności:
Stanąć za z poszkodowanym
Wyznaczyć połowę odległości między mostkiem a pępkiem u poszkodowanego
Ułożyć swoje dłonie tak aby kciuk jednej dłoni był w niej schowany a drugą ręką podtrzymać tą zwiniętą w pięść dłoń
W znalezionym miejscu położyć dłonie i wykonać 5 szybkich ucisków ku górze
Jeżeli te manewry nie spowodowały usunięcia ciała obcego a poszkodowany stracił przytomność, należy go położyć , skontrolować czy w jamie ustnej nie widzimy ciała obcego, które dałoby się usunąć jeżeli nic nie widzimy to należy:
Wykonać 30 uciśnięć pośrodku klatki piersiowej na mostku następnie skontrolować jamę ustną jeżeli ciała obcego nie widzimy to można wykonać 2 oddechy jeżeli świadek zdarzenia się zdecyduje na wykonanie takich oddechów własnymi ustami jeżeli nie to przechodzimy do uciśnięć klatki piersiowej i kontrolowania jamy ustnej po każdych 30 uciskach oczekując na przyjazd zespołu Ratownictwa Medycznego.
Usuwanie ciała obcego u dzieci / dziecko to okres od 1 roku do okresu pokwitania/ U przytomnego dziecka manewry wykonuje się podobnie jak u dorosłego, można też klęknąć za dzieckiem ze względu na jego niższy wzrost.
Natomiast jeżeli dziecko straci przytomność należy go położyć , skontrolować jamę ustną.
Jeżeli nie widzimy ciała obcego należy:
Udrożnić drogi oddechowe – odginając głowę do tyłu
Zamknąć nos palcami jednej ręki i otworzyć jamę ustną i wykonać 5 oddechów / jeżeli po wykonanych 5 wdechach dziecko nie poruszy się, nie kaszle, nie ma spontanicznego oddechu to:
Należy ucisnąć 30 razy klatkę piersiową pośrodku na mostku
Po uciśnięciach kontrolujemy jamę ustną jeżeli nie zauważamy ciała obcego to wykonujemy 2 wdechy i ponownie uciskamy klatkę piersiową.
Usuwanie ciała obcego u niemowlaka /jest to okres do roku życia/
Jeżeli widzimy w jamie ustnej ciało obce należy go usunąć , jeżeli jest ono niewidoczne wówczas należy:
Ułożyć dziecko twarzą i głową w dół
Usiąść na krześle i położyć dziecko na swoim kolanie
Przytrzymać głowę niemowlęcia kładąc palce pod brodę i na czoło
Wykonać 5 mocnych uderzeń w plecy nasadą jednej dłoni
Odwrócić niemowlaka twarzą do góry, obejmij jego potylicę dłonią
Położyć niemowlaka na swoim kolanie
Wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej w dolnej połowie mostka na szerokość jednego palca powyżej wyrostka mieczykowatego
W sytuacji gdy niemowlak traci przytomność postępuj jak w zatrzymaniu krążenia po 30 uciśnięciach klatki piersiowej.
Przy skaleczenia oczyszczamy ranę i ja dezynfekujemy np woda utlenioną
Przy złamaniu kończyny usztywniamy ją i wzywamy pogotowie bądź sami transportujemy chorego do szpitala
Przy urazie kręgosłupa zostawiamy poszkodowanego w pozycji takiej jakiej jest aby nie pogorszyć z sytuacji
Przy zwichnięciu stabilizujemy kończynę i wzywamy pogotowie bądź sami transportujemy chorego do tego
Przy zadławienia stosujemy chwyt Heimlicha bądź klepiemy poszkodowanego pomiedzi łopatkami