Odpowiedź :
Odpowiedź:
jaszczurki: jaszczurka zwinka. jaszczurka żyworodna. jaszczurka zielona. jaszczurka murowa. padalec turkusowy. padalec zwyczajny.
węże: zaskroniec zwyczajny. zaskroniec rybołów. wąż eskalupa. gniewosz plamisty. żmija zygzakowata.
żółwie: żółw błotny. żółw ozdobny.
Będę charakteryzować żółwia błotnego
Żółw błotny to średniej wielkości żółw o gładkich tarczach pancerza i silnych kończynach z palcami zakończonymi pazurami. Ogon stosunkowo długi. W zależności od płci tęczówka może mieć barwę pomarańczową (u samców) lub żółtą (u samic), źrenica jest okrągła. Żółw błotny jest gatunkiem nizinnym, a jego środowiskiem jest woda, którą opuszczają tylko samice dla złożenia jaj. Zamieszkuje nieduże, zarastające jeziorka, leśne oczka wodne, bagna, gęsto zarośnięte i trudno dostępne starorzecza, duże stawy oraz wolno płynące rzeczki z gęstą roślinnością.
Jest drapieżnikiem, poluje i odżywia się wyłącznie pod wodą. Zjada owady wodne i ich larwy, ślimaki, małże, kijanki, żaby, małe ryby. Żółw błotny godów odbywa wiosną, w zależności od panujących temperatur od kwietnia do czerwca. Samica w odpowiednio nasłonecznionym, suchym miejscu kopie kilkunastocentymetrową jamkę, w której składa 6-16 jaj.
Mam nadzieję że pomogłam