tukan okres godowy, sposób zapładniania, wygląd samca i samicy, zachowanie samca i samicy, opieka nad potomstwem



pls na 16.04.2021


Odpowiedź :

Wygląd - Samce jak i samice mają dzioby o kolorze czarnym, niebieskim, brązowym, zielonym, czerwonym, białym lub żóltym, które u niektórych gatunków mogą mieć nawet 20cm długości. Mają krótkie skrzydła, i nie lubią latać. Zależnie od gatunku są różniej wielkości, najmniejszy z nich to Arasari żółtobrzuchy który osiąga do 29cm długości, największy to tukan wielki. Całe ciało tukana jest pokryte czarnymi piórami, z wyjątkiem gardła które ma kolor biały lub żółty. Małe tukany nie mają dzioba i piór po wylęgu, rozwija się to z ich wzrostem.

Sposób zachowania - Tukany żyją w grupach składających się z mniej więcej 5 lub 6 sztuk. Są leniwe, lubią siedzieć w jednym miejscu, nie odlatują daleko od gniazda, często przebywają na drzewach z owocami którymi się żywią.

Opieka nad potomstwem - Jajka tukana są inkubowane około 20 dni, samica składa od 2 do 4 jaj na drzewie. Po wylęgu obaj rodzice kontynuują opiekę nad młodymi. Małe tukany opuszczają gniazdo po 6-7 tygodniach. Okres lęgowy trwa od sierpnia do lutego.

Okres godowy - Dziób u tukanów zwiększa atrakcyjność w oczach partnerek, rozmnaża się w dziuplach.