1. Wymień czynniki zewnętrzne, które mogą regulować działanie enzymów (trzy). Podaj w jaki sposób wpływają na działanie enzymów.

2. Inhibitorami są np. trucizny. Podaj przykład trucizny i opisz jej działanie na organizm człowieka.

potrzebne-daje naj
jeśli umiecie jedno to zróbcie jedno


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zadanie 1.

1) Temperatura- spadek temperatury powoduje spadek aktywności enzymów, a jej wzrost powoduje wzrost aktywności enzymów. Skrajnie wysoka temperatura (powyżej 42-45 stopni Celsjusza) prowadzi do denaturacji białka, w wyniku czego enzym traci swoje właściwości.

2) pH środowiska- enzym najlepiej działa w optymalnym dla niego pH. Spadek aktywności enzymu następuje, gdy pH jest wyższe bądź niższe od wartości optymalnej.

3) Stężenie soli- sole mogą podwyższać lub obniżać aktywność enzymów. Sole, które podwyższają aktywność enzymów to m.in. sole magnezu i glinu. Niektóre jony powodują denaturację białek (kationy metali ciężkich- rtęć, ołów, kadm, miedź), a więc zahamowują aktywność enzymów

Zadanie 2.

Trucizną jest cyjanek potasu. Łączy się on z trójwartościowym żelazem oksydazy cytochromowej, która jest białkiem enzymatycznym łańcucha oddechowego, przez co uniemożliwia zachodzenie reakcji na łańcuchu oddechowym, przez co uniemożliwia zachodzenie oddychania tlenowego. W warunkach ograniczonej dostępności oddychania tlenowego część komórek (mięśnie) zaczyna pozyskiwać energię na drodze oddychania beztlenowego (czego produktem ubocznym jest kwas mlekowy), a część obumiera.

Objawy zatrucia cyjankiem: ból głowy, zawroty głowy, utrata przytomności, niewydolność krążeniowo- oddechowa i śmierć

Wyjaśnienie: