Analiza obrazu Leonardo da Vinci - "Człowiek witruwiański"

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Człowiek witruwiański, znany również pod nazwą Homo ad circulum, to określenie na jeden z najsłynniejszych rysunków Leonarda da Vinci[1], który powstał w ramach serii studiów nad proporcją człowieka. Szkic rozpowszechniony został około roku 1490. Dziś znajduje się w weneckiej Galleria dell` Accademia.

Rysunek ten przedstawia człowieka, a ściślej dojrzałego i nagiego mężczyznę, wpisanego równocześnie w koło i kwadrat. Mężczyzna ukazany jest w dwóch, jakby nakładających się na siebie pozycjach rąk i nóg. Nad i pod nim widnieją odręczne zapisy sporządzone tzw. pismem lustrzanym, w których obie te pozycje są objaśnione. Pierwszą z nich, ze złączonymi nogami i rękoma wyciągniętymi poziomo ilustruje zdanie, mówiące o tym, że szerokość rozłożonych w bok ramion równa jest jego wzrostowi. „Człowiek ten jest zatem wpisany w kwadrat o boku 96 palców (lub 24 dłoni). W drugiej pozycji, stojąc w rozkroku, z uniesionymi rękami, obrazuje wyższą regułę Witruwiusza (…) szczegółowo opisującą, że jeśli środek naszych rozłożonych członków znajdzie się w pępku, to przestrzeń między nogami utworzy trójkąt równoboczny”[2]. Pępek jest tu właśnie środkiem narysowanego koła.

Magnetyzm rysunku bierze się z połączenia abstrakcyjnej geometrii z próbą odwzorowania natury. Człowiek, przedstawiony na szkicu ma zaznaczone mięśnie, oparty jest na pięknych konturach, jego stopy sprawiają wrażenie jakby rzeczywiście wywierały napór na okrąg. Dodatkowo, podwójność postaci sprawia wrażenie ruchu. Całość narysowana jest zdecydowanymi, czystymi liniami. Szczególną uwagą należy obdarzyć twarz – bardzo mocno dopracowaną, wycieniowaną i ukazującą emocje.

Możliwe, że rysunek ten jest autoportretem autora. Pomimo wzorcowych, idealnych proporcji, mających przedstawiać człowieka w ogóle, wyczuwa się w tym szkicu pewne dążenie do zindywidualizowania postaci. Pomysł, że mógłby to być Leonardo nasuwa się też z tego powodu, że rysunek powstał ok. 1490 roku, a mężczyzna na nim przedstawiony wygląda na ok. trzydzieści osiem lat[3]

Wyjaśnienie:

Mam nadzieje że dobrze