6.
Rozwiąż zadanie.
Na festyn do szkoły zakupiono owoce. Kupiono: 8 kg bananów
zapłacono za nie 45 zł, 10 kg jabłek i zapłacono za nie 30 zł,
7 kg winogron i zapłacono za nie 63 zł, 5 kg truskawek i zapłacono za nie
35 zł. Oblicz, ile kosztował 1 kg bananów, 1 kg jabłek, 1 kg winogron,
1 kg truskawek. Które owoce były najdroższe?
lle razem kilogramów owoców kupiono na festyn do szkoły?
Odp.:​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

Dane:

8 kg bananów - 45 zł

10 kg jabłek - 30 zł

7 kg winogron - 63 zł

5 kg truskawek - 35 zł

Na początku liczymy cenę każdego owocu za 1 kg. Aby to zrobić, musimy podzielić cenę każdego owocu przez jego masę.

1 kg bananów - 5,6 zł/kg

bo 45:8=5,6 (w przybliżeniu)

1 kg jabłek - 3 zł/kg

bo 30:10=3

1 kg winogron - 9 zł/kg

bo 63:7=9

1 kg truskawek - 7 zł/kg

bo 35:5=7

Odp. 1 kg bananów kosztował 5,6 zł. 1 kg jabłek kosztował 3 zł. 1 kg winogron kosztował 9 zł. 1 kg truskawek kosztował 7 zł.

Odp. Najdroższym owocem są winogrona

-------------------------------------------------------------------------------------

Aby obliczyć całkowitą ilość owoców (w kilogramach), musimy dodać masę wszystkich owoców (w kilogramach).

8 kg + 10 kg + 7 kg + 5 kg = 30 kg

Odp. Łącznie na festiwal kupiono kupiono 30 kg owoców.

Mam nadzieję, że pomogłam. Liczę na naj :)