Wypisz zwyczaje wielkanocne religijne i wyjaśnij je

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Święta wielkanocne mają swoją bogatą symbolikę, która sięga czasów przedchrześcijańskich. Chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, co roku powtarzamy te same czynności.

Palma wielkanocna

Niedziela Palmowa lub Kwietna rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli ostatnie dni postu i kumulację obrzędów wiosennych świąt. Tego dnia święci się palmy wielkanocne – te tradycyjne wykonywane są z gałązek wierzbowych z baziami, zielonych gałązek np. cisu, bukszpanu, borówki leśnej oraz dekoracyjnych wstążek, suszonych lub bibułkowych kwiatów. Po poświęceniu, bazie (nazywane także kotkami) połykano, w celu ochrony przed bólem gardła. Palmę wielkanocną wykorzystywano do pokropienia domu i obejścia, a także zwierząt, aby czarownice nie odebrały im mleka. Obecnie w całej Polsce najpopularniejsze są palmy z kolorowymi trawami, które pochodzą z regionu Wileńszczyzny. W wielu miejscach organizuje się także konkursy palm, dzięki czemu tradycja własnoręcznego tworzenia tychże jest wciąż żywa.

Święconka

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Dziś do kościołów zanosimy niewielkie ilości podstawowych produktów, w przeszłości święconka wyglądała zupełnie inaczej. W wielkosobotnie przedpołudnie można było spotkać kobiety idące w stronę świątyni z ogromnymi płachtami wypełnionymi najlepszymi wypiekami i produktami spożywczymi. Każdy z nich miał swoje symboliczne znaczenie: chleb odnosił się do dobrobytu i powodzenia, jaja do nowego życia, wędlina to dostatek i bogactwo, chrzan – siła fizyczna oraz zdrowie, sól – trwałość, natomiast baranek to symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Wszystkie te produkty obowiązkowo musiały znaleźć się na stole podczas wielkanocnego śniadania. Były bowiem zapewnieniem dobrobytu, szczęścia i zdrowia w kolejnych miesiącach dla wszystkich domowników.

Jajka

Jaja, a może przede wszystkim kolorowe pisanki to najważniejszy symbol Wielkanocy. Jajka wyobrażają nowe życie, ale także miłość, siłę oraz płodność. Skrywają w sobie tajemnicę życia i śmierci, stoją gdzieś na granicy między światem rzeczywistym a pozazmysłowym. Stąd to właśnie one przyjęły główną rolę podczas wiosennych świąt rozpoczynających nowy cykl przyrody, a w chrześcijaństwie wspominających Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Dzięki swojej symbolice jaja stały się elementem komunikacji. We wschodnich regionach podczas Wielkiej Nocy zanosi się jajka na groby bliskich osób, by być bliżej nich. Ofiarowanie jajka przez młodą dziewczynę kawalerowi (lub odwrotnie) było poważną deklaracją uczuć. Nasi przodkowie wierzyli, że jajka skrywają magiczną moc. Chętnie wykorzystywano je podczas obrzędów i zabiegów magicznych. W święta wielkanocne skorupki z pisanek zakopywano w polach i pod drzewami, aby zapewnić obfite plony. Dla dobrego zdrowia jedzono jajka przed rozpoczęciem prac rolniczych. Natomiast w razie choroby toczono je po ciele, by „wyciągnąć” przyczyny schorzenia.