Odpowiedź :
Odpowiedź:
ODRUCHY BEZWARUNKOWE - są odruchami wrodzonymi, ich obecność jest taką samą charakterystyczną cechą. Umożliwiają one natychmiastowe reagowanie na bodźce bez uczestnictwa świadomości np. wymioty, podparcie się przy upadku, cofnięcie w przypadku dotykania czegoś gorącego. Stanowią także podstawę instynktów. Ich przykłady to odruch kolanowy, odruch źreniczny, wydzielanie śliny podczas jedzenia, odruch ssania.
ODRUCH WARUNKOWY -nie jest odruchem wrodzonym lecz nabytym. Odruchy takie kształtują się w ciągu całego życia. Dzięki nim organizm wykształca różne nawyki i przystosowuje się do nowych okoliczności. Przykładem może być cofniecie ręki na widok ognia (bez dotykania, wiemy że jest gorący), wydzielanie śliny na widok cytryny ( bo wiemy ze jest kwaśna), a także odruch zaobserwowany przez Iwana Pawłowa po przeprowadzeniu doświadczenia z psami.
Mam nadzieje że więcej informacji niż powinienem nie sprawie tym problemu ( :
Wyjaśnienie:
Odpowiedź:
-Odruch bezwarunkowy, czyli odruch wrodzony, zachodzi poprzez pobudzenie odpowiednich receptorów i zakończeń nerwowych, przykłady: ssanie kciuka u noworodków, zaciśnięcie palców podczas podrażnienia stopy (nie wiem jak to nazwać), odruch kolanowy(wyprostowanie nogi jako reakcja na uderzenie młoteczkiem poniżej rzepki)
-Odruch warunkowy, czyli odruch wrodzony, to nabyta reakcja organizmu, np. wydzielanie śliny pod wpływem zapachu jedzenia, obgryzanie paznokci wywołane stresem, zapinanie pasów po wejściu do samochodu