Odpowiedź :
Odpowiedź:
choroba wirusowa- Wirusy są jednymi z głównych czynników zakaźnych wśród ludzi. Najczęściej spotykane choroby wirusowe to: grypa, świnka, ospa wietrzna i różyczka. Są to tzw. choroby okresu dziecięcego. Podstawową rolę w ich zwalczaniu odgrywa działalność układu odpornościowego, który jest odpowiedzialny za rozpoznanie i wyeliminowanie wirusa z organizmu.
Grypa- przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), a największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy uniemożliwiające pracę osobom czynnym zawodowo. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej.
Angina – w najczęstszym rozumieniu ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, wywołane przez bakterie . Jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową.
bolerioza – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków. Najczęściej genogatunkami będącymi czynnikiem etiologicznym są: Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia garinii i Borrelia afzelii, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Zakażenie człowieka następuje po ukłuciu i żerowaniu kleszcza w skórze. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie.
Wyjaśnienie:
Chyba o to chodziło ale nie jestem pewien :)