Kilogram gruszek kosztuje 6,50 zł. Ile kilogramów można kupić za 11,05 zł?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

6,50=1

11,05=x

x=[tex]\frac{11,05}{6,5}[/tex]=1,7kg

Odpowiedź:

Można to zrobić proporcją:

1 kg------6,50 zł (1 kg gruszek kosztuje 6,50 zł)

x-------11,05 zł (x to liczba kg gruszek które można kupić z 11,05 zł)

By zrobić proporcje to trzeba zrobić na krzyż:

1kg·11,05 zł= x·6,50zł

11,05=6,50x I: 6,50  (dzielimy obie strony to co jest przy x)

x=1,7 kg

Odp: Za 11,05 zł można kupić 1,7 kg gruszek

Szczegółowe wyjaśnienie: