Napisz kim byli i jaką rolę odegrali w procesie tworzenia "solidarności"
Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 r. w Popowie w gminie Tłuchowo. Ukończył szkołę mechanizacji rolnictwa i w latach 1961–1967, z przerwą na służbę wojskową, pracował jako elektromechanik samochodowy. Należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej. W styczniu 1971 roku brał udział w rozmowach stoczniowców z nowym I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem. 14 sierpnia 1980 r. po wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej dołączył do inicjujących go działaczy WZZ i stanął na czele komitetu strajkowego. Kilka dni później został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazło się żądanie prawa do wolnych związków zawodowych. Mimo krytycznych opinii I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności" wybrał go w październiku 1981 r. na przewodniczącego związku. W tym samym czasie zyskał światową sławę i był określany jako najważniejszy symbol opozycji antykomunistycznej.

Anna Walentynowicz Anna Walentynowicz urodziła się w Równem na Wołyniu 15 sierpnia 1929 roku. Po wybuchu II wojny światowej straciła rodziców, a jej brata Sowieci wywieźli na Wschód. W 1941 roku znalazła się pod Warszawą, po wojnie trafiła na Pomorze. Była robotnicą Stoczni Gdańskiej i bohaterką "Sierpnia ’80". Sierpień 1980 roku często nazywany jest strajkiem Stoczni Gdańskiej. Bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina była chęć obrony Anny Walentynowicz przed zwolnieniem. Komuniści, postanowili ją zwolnić z pracy 7 sierpnia 1980 roku. Po powstaniu NSZZ Solidarność została oddelegowana do działalności związkowej, a w listopadzie 1981 roku została przywrócona do pracy. Miała odwagę i w czasie strajków w Stoczni Gdańskiej, gdy jeździła po zakładach pracy, wygłaszając przemówienia; i również wtedy, gdy istniała "Solidarność". Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1985 roku. W latach 80. krytykowała kierownictwo NSZZ "Solidarność" skupione wokół Lecha Wałęsy. Była przeciwniczką obrad Okrągłego Stołu.

Andrzej Gwiazda Urodził się w Pińczowie. Wiosną 1939 rodzina Gwiazdów przeniosła się do Pińska. Po wybuchu  II wojny światowej  jego ojciec był w niewoli do końca wojny. Andrzej Gwiazda wraz z matką i babką w 1940 zostali wywiezieni, trafili do Kazachstanu. Do Polski rodzina wróciła po sześciu latach. Po wybuchu strajku w sierpniu 1980 został członkiem prezydium  Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył NSZZ „Solidarność”, 17 września 1980, w dniu powołania związku, został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego związku jako jeden z dwóch zastępców Lecha Wałęsy. Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany 13 grudnia 1981. W latach 1986–1989 należał do liderów Grupy Roboczej Komisji Krajowej „Solidarności”, która sprzeciwiała się rozmowom z władzami PRL prowadzonymi pod przewodnictwem Lecha Wałęsy.