Masz takie zadanie :
Bianka za dwa zeszyty i trzy długopisy zapłaciła 27zł. Długopis jest tańszy od zeszytu o 1 zł. Ile kosztuje

zeszyt?

i zapisałam to tak
27-razem
x- zeszyty
x-1= długopis
i teraz
x+x-1= 27
2x=1+27
2x= 28/: 2
x= 14
x= 14:7 ( ponieważ są dwa zeszyty a mamy wyliczyć cenę 1)
x= 7
Odp: Bianka za zeszyt zapłaciła 7zl
Czy to zadanie jest dobrze zrobione ? Jak nie to proszę mi napisać jak powinno być zrobione


Odpowiedź :

Odpowiedź:

x cen zeszyty

x-1 cena długopisu

2x+3(x-1)=27

2x+3x-3=27

5x=27+3

5x=30

x=6, to cena zeszytu

6-1=5 to cena długopisu

sprawdzenie:

2*6+3*5= 12+15=27