Zapoznaj się z tekstem poniżej i uzupełnij kartę pracy.

Cywilizacja europejska wiąże się nierozerwalnie z przybyciem chrześcijaństwa do Europy. Zaczęło się od... apostołów, którzy swoją działalność misjonarską prowadzili przede wszystkim na terenach należących do cesarstwa rzymskiego. Zakładali gminy chrześcijańskie i udzielali chrztu.
Gdy po niemal trzech wiekach prześladowań chrześcijan w Imperium Rzymskim ogłoszono dzięki cesarzowi Konstantynowi tzw. edykt mediolański (313 r.), chrześcijaństwo umocniło się i rozrosło. Dzięki działalności misyjnej św. Patryka, apostoła Irlandii (386-461), chrześcijaństwo przyjęła Zielona Wyspa. Chrystianizację plemion anglosaskich od południa rozpoczął na przełomie VI i VII w. św. Augustyn z Canterbury, działając w imieniu papieża - św. Grzegorza I Wielkiego. Wkrótce misjonarze iroszkoccy i anglosascy wyruszyli na kontynent europejski, tworząc parafie, diecezje i archidiecezje. Największą rolę w nawracaniu ludów germańskich, zwłaszcza na terenie Niemiec, odegrał św. Bonifacy. Pod koniec VIII w. i na początku IX w. chrzest przyjęli Słowianie: Chorwaci, Słoweńcy, Morawianie i przodkowie Słowaków. Te dwa ostatnie ludy, mieszkające na terenie tzw. Państwa Wielkomorawskiego, były na prośbę miejscowego księcia ewangelizowane przez braci - św. Cyryla i Metodego. Pod koniec IX w. Europa Środkowa przeżywała najazd Madziarów (Węgrów), którzy osiedliwszy się nad Dunajem, ulegali wpływom chrześcijaństwa. Przyczynił się do tego św. Stefan, władca Węgier. Wcześniej Mieszko I, książę Polan, ożenił się z księżniczką czeską Dąbrówką i za jej sprawą wraz ze swym dworem przyjął chrzest. Na ziemiach polskich dużą rolę odegrały postać i kult św. Wojciecha, biskupa Pragi, który zginął śmiercią męczeńską z rąk pogańskich Prusów, oraz nieco zapomnianego św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, który naśladował św. Wojciecha i podobnie jak on zginął z rąk Jaćwingów (dziś pogranicze polsko-litewskie). W drugiej połowie X w. rozpoczęła się chrystianizacja Rusi. Jeszcze w połowie XIII w. polscy misjonarze próbowali głosić Ewangelię na Litwie, ale dopiero z końcem XIV w., dzięki małżeństwu wielkiego księcia litewskiego Władysława Jagiełły z królową Polski św. Jadwigą oraz zawarciu unii polsko-litewskiej, chrystianizacja zaczęła przynosić efekty.
Przyjęcie chrześcijaństwa zmieniło status i sposób funkcjonowania plemion i państw europejskich. Wśród najważniejszych zmian można wymienić:
wzmocnienie znaczenia państw na arenie międzynarodowej,
przyspieszenie tworzenia struktur państwowych,
pomoc w nawiązywaniu kontaktów handlowych,
wprowadzenie norm i zasad społecznych w oparciu o Ewangelię (np. małżeństwo monogamiczne), rozwój nauki, szkolnictwa,
rozpowszechnienie się pisma. Dzięki przyjęciu chrześcijaństwa narody i państwa europejskie budowały zasady społeczne i państwowe w oparciu o dekalog i naukę Chrystusa.

1.Co oznacza polskie słowo niedziela?


2.Jak według Żydów należało spędzać szabat?


3.Dokąd szli uczniowie, którzy spotkali Jezusa (mówi o tym tekst) i po czym Go poznali?


4.Dlaczego dla chrześcijan niedziela jest dniem świątecznym?
-
-
-
-

5.Które przykazanie przypomina nam o świętowaniu niedzieli?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Niedziela oznacza zmartwychwstanie

2.Zgodnie z tradycją w czasie szabatu pobożny Żyd powinien spożyć trzy posiłki. Pierwszy to wieczorna piątkowa kolacja. Kolejny posiłek powinien mieć miejsce w sobotę w południe. Trzeci posiłek to czulent, czyli gorące danie, które przygotowywane jest w piątek

3.byli w drodze do wsi, zwanej Emaus

4.

•Ponieważ tworząc świat w tym dniu Bóg odpoczywał

•Wspomina i celebruje się wtedy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

•Niedziela jest dniem Boga i człowieka

5.3 przykazanie Boże