Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Współpracują one ze sobą na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Polega to na tym, że podwzgórze kontroluje stężenie danego hormonu we krwi. Jeśli jest ono na wystarczającym poziomie to przestaje wydzielać do przysadki hormony pobudzające wydzielanie hormonów przysadkowych
2.Przysadka mózgowa to gruczoł dokrewny, którego właściwa funkcja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony wydzielane przez ten narząd kontrolują m.in. przebieg procesów wzrostowych, ale i związane one są ze zjawiskami związanymi z rozrodem czy też wpływają na czynność tarczycy i nadnerczy.
3.Hormony tropowe – grupa hormonów wydzielanych przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej, których zadaniem jest regulacja wydzielania innych hormonów.
4.Gdy wzrasta poziom glukozy we krwi trzustka zaczyna wydzielać insulinę, pod wpływem której w wątrobie następuje wzrost przemiany glukozy w glikogen, co przyczynia się do spadku poziomu glukozy we krwi. Gdy następuję obniżenie poziomu glukozy we krwi trzustka zaczyna wydzielać glukagon, pod wpływem którego następuje rozpad glikogenu i uwalnianie glukozy, co przyczynia się do wzrostu poziomu glukozy we krwi
5.Hormony płciowe wpływają na rytm dobowy. To tłumaczy kłopoty ze snem w menopauzie. Wewnętrzny zegar biologiczny przygotowuje nas wieczorem do snu i budzi rankiem. Szyszynka wieczorem i nocą produkuje najwięcej melatoniny zwanej też hormonem snu, a rano poziom melatoniny spada, by przewagę zyskał inny hormon – kortyzol.
Wyjaśnienie: