Odpowiedź :
Odpowiedź:
a) 2.40zł > 0.80zł ( 3 razy droższe) 2.40 : 0.80 = 3
240gr > 80gr
b)2,40zł > 0.60zł ( 4 razy droższe) 2.40 : 0.60 = 4
240gr > 60gr
c)0.60zł > 0.03zł ( 20 razy droższe) 0.60 : 0.03 = 20
60gr > 3gr
d)2.40zł > 0.03zł ( 80 razy droższe) 2.40 : 0.03 = 80
240gr > 3gr
Z dzieleniem można zrobić to samo na zwykłych liczbach, nie koniecznie trzeba na ułamkach czyli np. 240:80 tez wyjdzie 3.
Szczegółowe wyjaśnienie: Pozdrawiam
A.
2,40 zł - 0,80 zł = 1,60 zł (Tutaj obliczyliśmy, że zeszyt jest droższy od długopisu)
240 gr - 80 gr = 160 gr (to samo działanie w groszach)
2,40 zł : 0,80 zł = 3 (Teraz obliczyliśmy ile razy jest droższy)
240 gr : 80 gr = 3
Odp: Zeszyt jest 3 razy droższy od długopisu.
B.
2,40 zł - 0,60 zł = 1,80 zł
240 gr - 60 gr = 180 gr
2,40 zł : 0,60 zł = 4
240 gr : 60 gr = 4
Odp: Zeszyt jest 4 razy droższy od ołówka.
C.
0,60 zł - 0,03 zł = 0,57 zł
60 gr - 3 gr = 57 gr
0,60 zł : 0,03 zł = 20
60 gr : 3 gr = 20
Odp: Ołówek jest 20 razy droższy niż kartka.
D.
2,40 zł - 0,03 zł = 2,37 zł
240 gr - 3 gr = 237 gr
2,40 zł : 0,03 zł = 80
240 gr : 3 gr = 80
Odp: Zeszyt jest 80 razy droższy od kartki.
Mam nadzieję, że rozumiesz już zadanie, oraz że nigdzie błędu nie zrobiłam, miłego dnia! :)