Za trzy jednakowe zeszyty, dwa długopisy i pióro Jacek zapłacił 23 zł. Pióro jest 3,5 razy droższe od zeszytu, a długopis o trzy złote droższy od zeszytu. Ile kosztowało pióro.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

X - cena zeszytu

3,5x + 2(x+3) + 3x = 23

3,5x + 2x+6 + 3x = 23

8,5x + 6 = 23 | -6

8,5x = 17 | :8,5

x = 2

3,5 * 2 = 7

Odp: Pióro kosztowało 7zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

x-cena zeszytu

3,5x-cena pióra

x+3-cena długopisu

3x+2(x+3)+3,5x=23

3x+2x+6+3,5x=23

8,5x=17

x=2

Cena pióra=3,5x=3,5x2=7 zł