Odpowiedź :
Odpowiedź:
Okrutni i bezwzględni władcy istnieli niemal od początku ludzkości. Jednak wraz z upływem czasu, kiedy coraz większa ilość społeczeństwa była edukowana, znacznie trudniej było utrzymać ludzi w terrorze. Niestety z wraz z tym postępem szedł też postęp technologiczny. Wynalezienie radia, telewizora ,rozpowszechnienie gazet i innych wynalazków pozwoliło totalitarnym rządzącym przyjąć inną taktykę. Zamiast zastraszać ludzi zarządcy zaczęli nimi manipulować przy pomocy mediów i nie tylko. Właśnie 20 wiek jest najlepszym przykładem tej formy rządzenia. Dwa najbardziej znane totalitarne państwa czyli ZSRR i III Rzesza były idealnym przykładem terroru który ludzie sami sobie wybrali. Pytanie jest jednak czy każde totalitarne państwo używa tylko jednego schematu rządzenia? Użyje tych dwóch państw -III Rzeszy i ZSRR aby odpowiedzieć na to pytanie.
Do podobieństw na pewno będzie należeć wszechobecna propaganda. Z równo w Niemczech jak i w ZSRR propaganda była pokazywana w telewizji, radiu, gazetach, lub plakatach. Kolejnym podobieństwem było postepowanie z przeciwnikami politycznymi. W Niemczech wrogów politycznych zazwyczaj zabijano lub wywożono do obozów koncentracyjnych. W Związku radzieckim opozycje rozstrzeliwano lub wywożono do łagrów na Syberii gdzie wiele z nich i tak umierało z wycieńczenia. Kolejne podobieństwo było w terrorze. W nazistowskich Niemczech postrach siała tajna policja - Gestapo oraz SS. W ZSRR odpowiednikiem było NKWD. Obie organizacje były niezwykle okrutne i często odpowiadały za śmierć niewinnych cywili. Oba te państwa chciały też utrzymywać ludzi w niewiedzy poprzez propagandę i cenzurę. Przywódca był przedstawiany jak bóstwo a system jako wybawienie. Istniał też motyw wroga. W Rzeszy byli to Żydzi oraz opozycjoniści a Związku sowieckim przeciwnicy władzy. Oba te państwa stawiały też na bardzo silną rozbudowę armii. Do podobieństw należał też system jednopartyjny- wszystkie partie prócz rządzącej zostały zdelegalizowane.
Państwa te miały jednak też różnice. Do jednej z najważniejszych należał powód dla którego można było zostać skazanym. W Niemczech na pierwszy plan szła walka z "wrogimi" rasami między innymi z żydami. Oczywiście można było zostać skazanym za bycie przeciwnikiem partii jednak walka o "czystą" aryjską rasę była pierwszorzędna. W ZSRR na pierwszy plan wysuwała się walka z "wrogami ludu". Do wrogów ludu należeli za równo przeciwnicy polityczni, kułacy, jak i często losowi cywile. Do wywiezienia do łagru wystarczyło podejrzenie np. brak dowodu osobistego przy sobie. Prawie nigdy nie było wyroków sądowych. Ludzie byli wywożeni do więzień z tym co mieli. Również trzeba pamiętać o różnicy w poglądach. W ZSRR był komunizm a w III rzeszy nazizm. W ZSRR gospodarka była państwowa (wszystko co kapitalistyczne zostało sprywatyzowane) z kolei w Niemczech istniały prywatne zakłady.
Jak więc widać mimo tego że te dwa zbrodnicze państwa miały z sobą dużo wspólnego to miały też różnice. Najgorsze jest jednak to że w obu przypadkach obywatele sami wybrali sobie takich rządzących - W III rzeszy demokratycznie a w ZSRS na drodze rewolucji. Trzeba jednak pamiętać że pomimo tego że są to dwa najbardziej znane przykłady to nie są jedyne. Bardzo mało mówi się o zbrodniach jakie popełnił Mao Zedong lub Benito Mussolini. Ale totalitarne państwa wciąż istnieją między innymi Korea Północna czy Arabia Saudyjska. Dlatego też te tematy powinny być bardziej poruszane ponieważ nigdy nie wiadomo jakie państwo padnie ofiarą manipulacji z strony rządzącej.
Wyjaśnienie: