Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Dualizm- to w znaczeniu religijnym pogląd reprezentowany przez wiele religii, doktryn religijnych i herezji, dotyczący natury i pochodzenia dobra i zła istniejącego w świecie. Podwójność, rozdwojenie. Termin używany często w poetyce do opisu szczególnego, „podwójnego” świata, rzeczywistości czy istoty ludzkiej. Na przykład możemy mówić o dualizmie duszy i ciała, światła i ciemności, rozumu i serca, a także dobra i zła na poziomie zarówno jednostkowym, jak i uniwersalnym. Natomiast monizm filozoficzny pogląd według wąskiej definicji uznający naturę wszelkiego bytu za jednorodną: materialną (materializm, monizm materialistyczny), duchową (spirytyzm, monizm spirytystyczny) lub materialno-duchową (np. panteizm, choć nie tylko).
2. Najważniejszą cechą jest to, że jedynym istniejącym bytem jest materia.
3. Jest to siła grawitacji
4. Arystoteles wyznaczył dziedzinę dla metafizyki/ontologii, jako nauki zajmującej się bytem jako bytem, czyli bytem w oderwaniu od jego cech szczególnych, a dla Newtona czas jest absolutny, to znaczy, że wszystkich układach odniesienia jednakowy.
5. Materializm mechaniczny zakłada, że wszystko da się wyjaśnić i sprowadzić do prostych oddziaływań materii, czyli że wszystko da się sprowadzić do zjawisk fizycznych i chemicznych , a naturalistyczny kładzie bardzo duży nacisk na postrzeganie świata jako całości i twierdzi, że całość nie jest równa prostej sumie poszczególnych części.
6. Materialiści często stosowali zamiennie z nowszym określeniem fizykalizm, które jednak uwzględnia nowsze odkrycia w fizyce[ Jednym z odmiennych poglądów od materializmu jest idealizm ontologiczny .
W innym znaczeniu, materializm oznacza postawę polegającą na kierowaniu się w życiu korzyściami materialnymi.
7. Według nowożytnych filozofów wiedza powinna opierać się na rozumie, a nie tak jak w religii na wierze(której przekonania traktują jako zabobony). Wiedza ma według nich służyć do wyznaczania podstaw metodologicznych i warunków funkcjonowania. Prowadzić do racjonalnego rozumowania nad podstawowymi kwestami dotyczących rzeczywistości.
8. Francis Bacon wymienił cztery rodzaje złudzeń:
-złudzenia plemienne
-złudzenia jaskini
-złudzenia rynku
-złudzenia teatru
Są one szkodliwe ze względu na swoje długotrwałe skutki swoich starożytnych poglądów. Występujące w niech braki dbałości o pilne, gruntowne, empiryczne eksperymenty i obserwacje, a także za zbyt pośpieszne i zbyt częste kierowanie się sofisterią oraz przesądami w interpretacji przyrody.
9. Indukcja to metoda polegająca na dokonywaniu obserwacji i eksperymentów, wyprowadzaniu na tej podstawie uogólnień oraz formułowaniu hipotez i ich weryfikacji. Bacon uważał ją za lepszą, ponieważ w odróżnieniu od rozumowania dedukcyjnego indukcja stanowi rozumowanie zawodne, to znaczy takie, w którym prawdziwość przesłanek nie gwarantuje prawdziwości wniosku.
:)