zad na religie potrzebuje na dzis daje naj

1. Korzystając ze wstępu do wybranej ewangelii podaj czas jej powstania i scharakteryzuj treść tej Ewangelii

2. znajdź w ewangelii Mateusza przynajmniej dwa miejsca w których jej autor powołuje się na proroctwa Starego Testamentu. Podaj skróty biblijne i przypisanyim tekst

3. Kto w ewangelii św Marka dał pod Krzyżem świadectwo że Jezus był synem Bożym? Przepisz właściwy tekst lub napisz swoimi słowami (możesz dodatkowo podać skrót biblijny)

4. Komu przebaczył według ewangelii św. Łukasza, Jezus wiszący na krzyżu? Znajdź ten tekst i przepisz(Łk 23,26-43) możesz podać skrót biblijny.

5. Który z apostołów według ewangelii św Jana udał się z Piotrem do grobu Jezusa? Co dokonało się w tym człowieku gdy zobaczył że grób jest pusty? (J20,1-10)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

druga z kolei, a zarazem najkrótsza i najstarsza Ewangelia nowotestamentowa. Jej autorem według tradycji chrześcijańskiej jest Jan Marek, który miał spisać w Rzymie relację Piotra Apostoła[1]. Jest jedną z ewangelii synoptycznych. Święty Marek napisał Ewangelię dla ludzi nieznających języka aramejskiego oraz zwyczajów żydowskich. W przeciwieństwie do Mateusza terminy aramejskie zawsze są objaśniane, podobnie jak zwyczaje żydowskie. Pod względem stylu i języka ustępuje pozostałym Ewangeliom. Niewiele jest mów Jezusa i są one krótkie (poza dwiema, tj. Mk 4,1–34 oraz Mk 13,1–37). Marek koncentruje się na opisie cudów i czynów Jezusa.

Przez większą część swojej historii Ewangelia Marka była marginalizowana. Stosunek do niej zmienił się w końcu XVIII wieku, kiedy uznano ją za najbardziej pierwotną i dlatego ważną w badaniach historycznych i teologicznych dotyczących Jezusa Chrystusa, jak i badaniach nad rozwojem doktryny wczesnochrześcijańskiej. Współcześnie przeważa opinia, że „Utrata Ewangelii Marka byłaby jednak stratą niepowetowaną, widzimy w niej bowiem Jezusa w działaniu..."[2].

Wyjaśnienie: