Odpowiedź :
1.Precedensowy wyrok sądu w sprawie o eksploatację pracy niewolniczej w Brazylii
Sąd w Sao Paulo ogłosił precedensowy wyrok w sprawie „wypłaty należnego wynagrodzenia za dwa miesiące pracy niewolniczej” dwóm kobietom z Boliwii . Krawcowe, eksploatowane za samo tylko wyżywienie przez właściciela modnego zakładu otrzymają za swą pracę po 8 500 reali, tj. po 1 575 USD.
Obecnie inspektor Mauricio Krepski, szef miejskiego Wydziału Inspekcji ds. Wykorzenienia Pracy Niewolniczej stara się o legalizację pobytu obu kobiet w Brazylii.
Brazylijska Krajowa Komisja ds. Wykorzeniania Pracy Niewolniczej przyznaje, że zapewnienie „bezpieczeństwa ekonomicznego i prawnego” licznym imigrantom zarobkowym przebywającym w Brazylii, jest poważnym problemem w kraju, do którego napłynęły rzesze uchodźców ekonomicznych, a także politycznych – tych ostatnich z Wenezueli.
Tylko od chwili wybuchu pandemii w kraju, tj. od lutego 2020 r., działania brazylijskich władz doprowadziły do uwolnienia od „skrajnej eksploatacji” i przywrócenia praw obywatelskich blisko 950 osobom zmuszanym do pracy niewolniczej. Byli to w ogromnej większości ciemnoskórzy Brazylijczycy, lub należący do rdzennych plemion indiańskich zamieszkujących tereny dziewiczych puszcz Amazonki.
W ciągu ostatnich kilku dekad państwo brazylijskie zdołało przywrócić formalnie pełnię praw obywatelskich ok. 56 tysiącom osób wykonujących pracę niewolniczą.
2.Kryzys energetyczny - skutki w USA
Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza już do 62 USD za baryłkę. Brent na ICE zdrożała powyżej 65 USD/b - po raz pierwszy od stycznia 2020 r. To reakcja na kryzys energetyczny w USA, wywołany silnymi mrozami - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na III na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,60 USD, wyżej o 0,75 proc.
Ropa Brent w dostawach na IV na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 65,01 USD za baryłkę, wyżej o 1,04 proc. Globalny benchmark był wyceniany ostatnio powyżej 65 USD za baryłkę 31 stycznia ub. roku.
Na rynkach ropy pogarsza się sytuacja podażowa po tym, jak rekordowo niskie temperatury i opady śniegu nawiedziły Teksas i Oklahomę w USA, co jest nietypową pogodą dla tego regionu.
Ten atak zimy wywołał załamanie w systemie energetycznym. Bez prądu w Teksasie są trzy miliony domów mieszkalnych i firm.