Wytłumacz pisemnie, do czego odnoszą się hasła odwołujące się do czasów komunistycznych:
a/"cuda nad urną", b/"socrealizm",
c/"Polski Październik", d/"wydarzenia marcowe", e/"propaganda sukcesu". ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) cuda nad urną - było to fałszowanie wyników wyborów na terenie Polski podczas referendum ludowego  i wyborami parlamentarnymi. Zazwyczaj dorzucano do niech dodatkowe głosy lub wojsko w jawny sposób głosowało na PPS i PPR.

b) socrealizm - był to kierunek w sztuce określany jako sztuka twórcza. Istniał on w socjalistycznych państwach, w tym w Polsce. Przykładem socrealizmu jest obraz pt. ,,Podaj cegłę''.

c) ,,Polski Październik'' - były to zmiany polityki wewnętrznej PZPR, rządzącej w PRL.  Władzę objął I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka. Było to związane z oddolnymi ruchami społecznymi i wewnątrzpartyjnymi zmierzającymi do destalinizacji i demokratyzacji systemu komunistycznego.

d) wydarzenia marcowe - kryzys polityczny zapoczątkowany demonstracjami studenckimi w wielu miastach m.in w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi  i Poznaniu.  Było to związane ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym „Dziadów”.  Protesty te zostały krwawo stłumione przez Milicję Obywatelską (MO) i  Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej (ORMO).

e) propaganda sukcesu - jest to rodzaj propagandy, który wyolbrzymiał sukcesy partii rządzącej. W telewizji przedstawiano państwo jako rzekomą potęgę gospodarczą i jedną z dziesięciu najszybciej rozwijających się państw na świecie. Używano haseł takich jak: „aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej” i „cud gospodarczy”

Wyjaśnienie: