Odpowiedź :
Odpowiedź:
# Wielkopolskie: stolica - Poznań, liczba ludności - 3 493 969, gęstość zaludnienia - 116 osób/ km2, położenie - środkowo-zachodnia część kraju,
Poznań, to dynamicznie rozwijający się ośrodek handlowy, przemysłowy i oświatowy, znany m.in. z największych międzynarodowych targów w kraju. Wielkopolska zapisała się na kartach historii Polski, gdyż to właśnie w okolicach Gniezna i Poznania powstały zręby państwa polskiego, a Gniezno było jego pierwszą stolicą.
Szlak Piastowski jest jedną z najciekawszych tras turystycznych w Polsce, wytyczoną przez zabytki z czasów pierwszej polskiej dynastii, takie jak poznańska katedra, bazylika w Gnieźnie, kościół w Gieczu, ruiny zamku w Lednicy oraz kościół gotycki w Pobiedziskach. W pobiedziskim skansenie można obejrzeć w miniaturze najsłynniejsze budowle Szlaku Piastowskiego.
Wielkopolska słynie także z pałacu barokowego w Rogalinie, w którego ogrodzie znajduje się niemal 1 500 wiekowych dębów. Zamek w pobliskim Kórniku szczyci się natomiast parkiem dendrologicznym. Parowozownia w Wolsztynie, jedyny w Europie skansen lokomotyw parowych, co roku w maju organizuje Paradę Parowozów.
# Kujawsko-pomorskie: stolica - Bydgoszcz, liczba ludności - 2 077 775, 116 osób/ km2, położenie - środkowo-północna część kraju,
Toruńskie Stare Miasto z wieloma przykładami architektury gotyckiej znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tutaj też urodził się i wychował najsłynniejszy polski astronom – Mikołaj Kopernik. Na południowo-zachodnich krańcach województwa, zwłaszcza w Wenecji, Kruszwicy i Strzelnie można podziwiać zabytki pamiętające czasy dynastii piastowskiej. W pobliskim Biskupinie została zaś zrekonstruowana najstarsza osada z 700-400 lat p.n.e.
Jedno z najpopularniejszych uzdrowisk, oferujących terapię leczniczymi wodami, znajduje się w Ciechocinku. Historia ciechocińskich źródeł solankowych sięga bardzo odległych czasów, gdyż jeszcze w XIII wieku Konrad Mazowiecki przekazał w wieczystą dzierżawę Zakonowi Krzyżackiemu tamtejsze warzelnie soli. Inne znane ośrodki uzdrowiskowe zlokalizowane są w Inowrocławiu oraz Wieńcu-Zdrój. Wypoczywać można także w królestwie jezior i lasów, czyli Borach Tucholskich. Na żagle, ryby i grzyby polecamy wybrać się również nad Zalew Koronowski, który można uznać za najbardziej atrakcyjny rekreacyjnie akwen na południowym skraju polskich pojezierzy. Jego okolice są rajem dla wielbicieli pieszych, rowerowych lub konnych wycieczek.
# Małopolskie: Kraków, 3 400 577, 223 osób/km2, południowa część kraju,
Majestatyczne góry, bezcenne zabytki i dzieła sztuki, wyjątkowe rzeźby solne oraz bogaty folklor to tylko część atrakcji tego regionu. Najpiękniejszym miastem Małopolski jest niewątpliwie Kraków, stolica regionu i historyczna stolica Polski. Miasto wyróżnia się niezwykłą architekturą, a także magiczną atmosferą i intensywnym życiem nocnym. Często odwiedzanym miejscem jest pobliski Oświęcim, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz zagłady (Auschwitz). Kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.
Południowa granica województwa, która jest jednocześnie granicą Polski, przebiega wzdłuż pasm górskich. Dla miłośników narciarstwa i wędrówek – zarówno pieszych, jak i rowerowych – jedną z największych atrakcji są Tatry, najwyższy łańcuch w Polsce. Chętnie odwiedzanym miasteczkiem jest Zakopane, doskonała baza wypadowa do wypraw w Tatry, a zarazem stolica Podhala, regionu o charakterystycznej kulturze ludowej. Tereny Pieninów i Beskidów zachęcają do wycieczek, podobnie jak Wyżyna Krakowsko-Częstochowska z licznymi zamkami i skałami jurajskimi.
Zróżnicowana gospodarka Małopolski obejmuje praktycznie wiele gałęzi przemysłu i rolnictwa. Głównym ośrodkiem przemysłowym i biznesowym jest Kraków, który skupia także większość instytucji oświatowych, w tym najstarszy polski uniwersytet.
# Łódzkie: Łódź, 2 466 322, 136 osób/km2, centralna część kraju,
Łódź jest drugim co do wielkości miastem w Polsce. Przeważającą część województwa zajmuje Wysoczyzna Łódzka, z kilkoma wzgórzami morenowymi na obrzeżach stolicy regionu oraz strefą wyżynną na południu. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych europejskich dróg tranzytowych sprzyja rozwojowi gospodarczemu regionu. W skali kraju wyróżnia się on także bogatymi zasobami wód mineralnych oraz złożami surowców skalnych i węgla brunatnego.
Województwo łódzkie cały czas jeszcze rozbudowuje swoją bazę turystyczną, zapewniając coraz lepsze warunki do wyczynowej jazdy na rowerze, jazdy konnej, sportów wodnych i agroturystyki. W okolicach Spały znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. W Nieborowie można podziwiać barokowy zespół pałacowy, zaś Sulejów słynie ze znajdującego się tam opactwa cysterskiego. Warte uwagi są również romantyczny park w Arkadii, kościół romański w Tumie i zamek gotycki w Oporowie.
Najintensywniejszy rozwój Łodzi przypada na wiek XIX, gdy miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Ślady dziewiętnastowiecznej prosperity, świetnie pokazanej w powieści Reymonta Ziemia obiecana, widoczne są do dziś. W Łodzi zachowało się wiele zabytków sztuki secesyjnej, zaś tamtejsze Muzeum Sztuki dysponuje jedną z najciekawszych polskich kolekcji współczesnego malarstwa i rzeźby. Mieści się tam także słynna Filmówka czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, która wykształciła rzeszę znanych aktorów, reżyserów i operatorów filmowych.
# Dolnośląskie: Wrocław, 2 901 225, 146 osób/km2, południowa-zachodnia część kraju,
Charakter Dolnego Śląska został w znacznej mierze zdeterminowany przez setki lat burzliwej historii oraz wpływy kulturowe sąsiednich państw – Czech i Niemiec. Na przestrzeni wieków region ten znajdował się pod panowaniem czeskim, austriackim i pruskim, by ostatecznie, po II wojnie światowej, stać się częścią niepodległej Polski.
Przenikające się od stuleci wpływy różnych kultur znajdują odzwierciedlenie w architekturze regionu. Poza licznymi zabytkami ziemia dolnośląska przyciąga turystów także pięknymi krajobrazami. Jej południową część pokrywają pasma górskie: Karkonosze (z najwyższym szczytem Śnieżką – 1602 m n.p.m), Góry Izerskie czy Góry Stołowe zaskakujące niecodzienną rzeźbą krajobrazu. Są to wymarzone miejsce dla amatorów zarówno wspinaczki skałkowej, jak i wędrówek górskich. Szklarska Poręba i Karpacz są doskonale znane wszystkim miłośnikom sportów zimowych, natomiast Kudowa-Zdrój to jeden z licznych dolnośląskich ośrodków uzdrowiskowych, ceniony ze względu na swoje wody mineralne i unikalny mikroklimat.
Wizytówką województwa jest jego stolica – Wrocław, aktywny ośrodek kulturalny słynący z wielu festiwali muzycznych i renomowanych teatrów. Wrocławską Starówkę zalicza się do najpiękniejszych w Europie. Wśród licznych zabytków regionu wyróżniają się także opactwa cystersów w Trzebnicy i Lubiążu, barokowa bazylika w Wambierzycach, kaplica czaszek w Czermnej, drewniany kościół w Świdnicy oraz zamki (między innymi Książ, Chojnik, Czocha).
# Lubelskie: Lublin, 2 117 619, 85 osób/ km2, wschodnia część kraju,
Województwo lubelskie znajduje się przy granicy z Ukrainą i Białorusią. Jego środkową i południowo-wschodnią część zajmuje Wyżyna Lubelska, przecięta dwiema dużymi rzekami: Wisłą i Bugiem. Jest to jeden z najbiedniejszych i najsłabiej zurbanizowanych obszarów w Polsce. Tym niemniej, oferuje wiele atrakcji istotnych z punktu widzenia historycznego oraz krajoznawczego. W parkach narodowych, Roztoczańskim i Poleskim, są ostoją unikalnych gatunków flory i fauny, takich jak: żółwie błotne, orły, wydry, rośliny mięsożerne. Znajdujące się tutaj jeziora i rzeki wyróżniają się czystością w skali ogólnopolskiej.
Godne obejrzenia jest Stare Miasto w Lublinie, stolicy województwa. W obrębie dawnych murów miejskich zachowało się wiele zabytkowych budowli. Warto także choć na chwilę zatrzymać się w Zamościu, który ze względu na swoją renesansową zabudowę znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawym doświadczeniem może też być wizyta w barokowym pałacu w Kozłówce, gdzie urządzono Muzeum Zamoyskich. W dawnej powozowni pałacu mieści się Galeria Sztuki Socrealizmu, prezentujące rysunki, obrazy, rzeźby z lat 50., a także popiersia i pomniki Bieruta, Lenina i Stalina. Szczególnie chętnie odwiedzaną miejscowością jest Kazimierz Dolny, nieduże miasteczko położone w dolinie Wisły, która swoisty charakter zawdzięcza renesansowym zabytkom, pięknym okolicom oraz intensywnemu życiu artystycznemu.
Śladem wielowiekowego współistnienia trzech wielkich kultur: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej, jest znaczna liczba różnorakich świątyń znajdujących się na tych terenach. Podczas II wojny światowej większość ludności żydowskiej zginęła w niemieckim obozie zagłady w Majdanku na obrzeżach Lublina.
# Lubuskie: Zielona Góra, 1 014 548, 73 osób/ km2, północno-zachodnia część kraju,
Województwo lubuskie jest położone przy granicy z Niemcami. Nazwa województwa nie jest jednoznaczna z ziemią lubuską, która obejmuje jedynie jego północno-zachodnią część. Dwa główne ośrodki na tym obszarze to Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. Niemal połowę nizinnych terenów województwa zajmują lasy i zbiorniki wodne. Oprócz licznych jezior pejzaż urozmaicają rzeki, w tym Odra, Warta i Nysa Łużycka. Lubuskie dysponuje bogatą ofertą atrakcji turystycznych, jest jednym z pięciu regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska i pierwszym pod względem wielkości obszarów leśnych, z których Park Mużakowski znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Lubuskie oferuje szerokie możliwości uprawiania turystyki aktywnej. Znajdują się tamośrodki żeglarskie, szlaki kajakowe i liczne ścieżki rowerowe o łączej długości 645 km.
Zabytki kultury materialnej pochodzą głównie ze średniowiecza. Gotyckie kościoły zachowały się w Gorzowie Wielkopolskim, Lubsku i Żarach, natomiast w Łągowie i Międzyrzeczu można podziwiać średniowieczne zamki. W Ośnie Lubuskim zachowały się średniowieczne obwarowania miejskie, pochodzące z XIV wieku. Pozostałością II wojny światowej jest Międzyrzecki Rejon Umocniony ciągnący się od okolic Boryszyna do Skwierzyny. Część poniemieckich bunkrów została udostępniona dla zwiedzających, pozostałe objęte są ścisłą ochroną jako rezerwat nietoperzy. Jedna ze stolic województwa, Zielona Góra dawniej słynęła z winnic; dziś pamiątką tej tradycji jest doroczne winobranie organizowane we wrześniu.
# Mazowieckie: Warszawa, 5 403 412, 151 osób/km2, środkowo-wschodnia część kraju,
Województwo mazowieckie jest największym województwem w Polsce. Od XVI wieku Warszawa pełni funkcję stolicy Polski i stanowi istotny ośrodek handlowy, kulturalny i oświatowy. W zabudowie Warszawy można dostrzec różne style architektoniczne, poczynając od barokowych i klasycystycznych pałaców, poprzez budynki socrealistyczne, na nowoczesnych drapaczach chmur kończąc.
Mazowsze to kraina zielonych łąk i piaszczystych dróg obrzeżonych wierzbami, a także letnia rezydencja bocianów. Rzeki płyną tutaj nieuregulowanym nurtem, a w przybrzeżnym sitowiu schronienie znajdują liczne gatunki ptaków. W bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy położony jest także Kampinoski Park Narodowy.
Śladami przeszłości ziemi mazowieckiej są średniowieczne zamki książąt mazowieckich w Czersku, Ciechanowie i Liwiu. Mazowsze jest też rodzinną okolicą znanych Polaków. W Czarnolesie znajduje się dom Jana Kochanowskiego, a w dworku w Żelazowej Woli, miejscu narodzin Fryderyka Chopina, mieści się ekspozycja poświęcona kompozytorowi. W zameczku w Opinogórze Górnej, który należał do Zygmunta Krasińskiego, znajduje się obecnie Muzeum Romantyzmu.
# Opolskie: Opole, 986 506, 106 osób/km2, południowo-zachodnia część kraju,
Najmniejsze polskie województwo w Polsce. Graniczy z Czechami oraz czterema innymi województwami: dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim i śląskim. Równinny obszar Opolszczyzny urozmaicają na wschodzie Góry Opawskie oraz Góra Świętej Anny, a także przepływająca przez te tereny Odra. Bogate złoża wapienia, marglu, marmuru i bazaltu decydują o przemysłowym charakterze regionu. Ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne i glebowe rozwija się tam również rolnictwo.
W Opolu warto zobaczyć ładną Starówkę z gotycką katedrą. Miasto znane jest jednak nie tylko z zabytków, lecz przede wszystkim z ogólnopolskiego festiwalu piosenki, który od 1963 roku odbywa się w tamtejszym amfiteatrze. Województwo opolskie przyciąga także zwolenników wypoczynku na łonie natury – poza górami jest tam kilka jezior (Turawskie, Otmuchowskie i Nyskie). Na Górze Świętej Anny znajduje się jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Chlubą Opolszczyzny są też liczne zabytki, na czele z zamkiem w Brzegu, porównywalnym pod względem architektury i wielkości do Wawelu. Wspaniale zachowane fortyfikacje w Paczkowie, określanym mianem polskiego Carcassonne, pochodzą jeszcze ze średniowiecza. W Mosznej można zobaczyć zadziwiający pałac o 365 pomieszczeń i niezliczonych wieżach i wieżyczkach.
# Podlaskie: Białystok, 1 181 533, 59 osób/km2, północna-wschodnio część kraju,
Przyroda to główny walor województwa podlaskiego. Chronione obszary lasów, głównie sosnowych i mieszanych z dużym udziałem świerka i jodły, zajmują 29% powierzchni. Podlasie wyróżnia też zróżnicowanie etniczne i religijne jej mieszkańców, które ukształtowało się w wyniku wielowiekowego sąsiedztwa Polaków, Żydów, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców.
Rozległe kompleksy leśne (parki narodowe, krajobrazowe), bogactwo flory i fauny, rozbudowana sieć wodna, podmokłe tereny tworzą urozmaicony krajobraz tego regionu. Znajdują się tutaj aż cztery parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Wigierski, Narwiański. Puszcza Białowieska, królestwo żubra, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z ostatnich fragmentów lasów pierwotnych w Europie. Na północnych krańcach województwa znajduje się iezioro Wigry z nieregularną linią brzegową porośniętą lasami. Warto odwiedzić klasztor kamedułów, malowniczo położony na półwyspie jeziora.
Białystok to centrum kulturalne makroregionu północno-wschodniego. Znajduje się tutaj wiele instytucji i organizacji kulturalnych oraz unikalnych zabytków, w tym barokowy Pałac Branickich, zwany polskim Wersalem, a także klasycystyczna cerkiew prawosławna. Tereny te zamieszkują polscy i białoruscy wyznawcy prawosławia, a ich główne ośrodki sakralne znajdują się w Grabarce i Hajnówce. Przed II wojną światową na obszary te zasiedlała również ludność żydowska. Do tej pory w Tykocinie zachowała się Wielka Synagoga, pochodząca z XVII wieku. Podlasie zamieszkuje też mniejszość muzułmańska, potomkowie Tatarów przybyłych do Polski za panowania Jana III Sobieskiego. W Bohonikach i Kruszynianach znajdują się małe, drewniane meczety, a Muzeum w Sokółce prezentuje wystawę dotyczącą życia polskich muzułmanów.
# Pomorskie: Gdańsk, 2 333 523, 127 osób/km2, północna część kraju,
Województwo pomorskie rozciągające się wzdłuż wybrzeża bałtyckiego słynne jest przede wszystkim z popularnych kąpielisk, takich jak Ustka, Łeba, Hel, Władysławowo, Jastarnia, Krynica Morska czy Sopot z najdłuższym w Europie drewnianym molo i Operą Leśną. Szerokie, piaszczyste plaże oraz liczne lasy i jeziora na Pomorzu sprawiają, że jest to jedno z najbardziej lubianych miejsc wypoczynku.
Na terenie województwa znajdują się dwa parki narodowe: Słowiński i Bory Tucholskie, gdzie znajdują się lasy z unikalnymi przykładami roślinności i jeziora polodowcowe lub powstałe z dawnych zatok morskich. W Muzeum Etnograficznym we wsi Wdzydze można poznać bliżej świat Kaszubów, pełen własnych tajemnic, wierzeń i rytuałów.
Stolicą regionu jest Gdańsk, tworzący wraz z Gdynią i Sopotem aglomerację miejską zwaną Trójmiastem. W XX wieku Gdańsk był świadkiem jednych z najważniejszych wydarzeń w historii Europy: 1 września 1939 roku rozpoczęła się tam II wojna światowa, a gdański sierpień 1980 roku przyczynił się w znacznej mierze do rozpadu upadku komunizmu w Europie Środkowej. Stare Miasto z gotyckimi świątyniami i barokowymi kamienicami ma wyjątkową atmosferę i przyciąga wielu turystów. Inną perłą Pomorza jest zespół zamkowy w Malborku, wzniesiony przez Zakon Krzyżacki. Wiele średniowiecznych zabytków kultury materialnej można także znaleźć w Kwidzynie, Pelplinie czy też Gniewie.
# Śląskie: Katowice, 4 533 565, 369 osób/km2, południowa część kraju,
Województwo śląskie leży przy granicy z Czechami i Słowacją. Nie należy utożsamiać z polskim Śląskiem jako krainą historyczną, która wchodzi w obręb obecnych województw opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i częściowo lubuskiego. Region ten wielokrotnie był przyczyną konfliktów na arenie europejskiej i przechodził pod panowanie czeskie, austriackie i niemieckie. Uwarunkowania historyczne zadecydowały o wielkulturowości tego obszaru i stały się podstawą nacjonalizmu śląskiego. Ślązacy używają własnego dialektu i często podkreślają swoją odrębność narodową czy też etniczną.
Jest to obszar bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym i ekonomicznym. Stopień urbanizacji i gęstość zaludnienia należą do najwyższych w Polsce. Znaczne uprzemysłowienie regionu niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne, zwłaszcza na terenie aglomeracji katowickiej i jej okolic. Tam też skupia się większość kopalń i fabryk, natomiast na południu województwa wnoszą się łańcuchy górskie Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, z popularnymi ośrodkami turystycznymi, takimi jak Szczyrk, Wisła, Brenna i Ustroń. Wapienne skały i malowniczo usytuowane ruiny zamków (np. Ogrodzieniec, Olsztyn) są największą atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej, łączącej Śląsk z Małopolską. Częstochowski klasztor Paulinów stanowi główne miejsce kultu Matki Boskiej i najważniejszy cel pielgrzymek w Polsce.
# Podkarpackie: Rzeszów, 2 129 015, 119 osób/km2, południowo-wschodnia część kraju,
Panują tam dogodne warunki do rozwoju turystyki ze względu na czyste środowisko naturalne. Od końca XIX wieku na terenie obecnego województwa podkarpackiego wydobywa się ropę, jednak nie wpływa to na ogólny charakter Podkarpacia, który pozostaje regionem rolniczym. Stolicą i najważniejszym miastem w województwie jest Rzeszów. Przemyśl, Stalowa Wola i Tarnobrzeg to inne ważne ośrodki na tym obszarze.
Górzysty obszar na południu stanowi najbardziej atrakcyjną część regionu. Gęste lasy i rozległe połoniny to charakterystyczne krajobrazy malowniczych, dzikich Bieszczadów. W 1973 roku na ich terenie założono Bieszczadzki Park Narodowy, aby uchronić zagrożone gatunki, takie jak wilki, rysie, niedźwiedzie czy dziki. Z kolei ośrodki turystyczne nad Soliną z dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną przyciągaja wielbicieli sportów wodnych.
Przed II wojną światową obszary te zamieszkiwali m.in. Ukraińcy, Łemkowie, Bojkowie i Żydzi. Dawne świątynie prawosławne i synagogi można znaleźć na terenie całego województwa. Do tej pory w Leżajsku odbywają się coroczne uroczystości przy grobie Noama Elimelecha, jednego z najważniejszych cadyków chasydzkich. Wśród zabytkowych budowli Podkarpacia na szczególną uwagę zasługują zamek w Baranowie Sandomierskim, wzorowany na Wawelu, a także zamek renesansowy w Krasiczynie i barokowy w Łańcucie.
# Świętokrzyskie: Kielce, 1 241 546, 107 osób/km2, południowa część centralnej polski,
Województwo świętokrzyskie leży w samym środku Polski, na południe od Warszawy. Kielce, stolica regionu, dawniej specjalizowały się w wydobyciu wapienia i żelaza, a obecnie stanowią ważny ośrodek handlowy i biznesowy. Co roku od marca do października odbywają się tam ważne targi międzynarodowe. W pobliżu centrum miasta znajduje się rezerwat przyrody Kadzielnia, w którym można podziwiać różnorodne skały wapienne. Najbardziej charakterystycznymi zabytkami dla Kielc są barokowy kościół Trójcy Świętej i XVII-wieczny Pałac Biskupi. Z innych interesujących miejscowości w tym regionie warto wymienić Sandomierz z bardzo dobrze zachowanym Starym Miastem. Z kolei uzdrowisko w Busku-Zdroju przyciąga zasobami wód leczniczych i walorami klimatycznymi.
Góry Świętokrzyskie, od których nazwę wzięło całe województwo, to najstarszy łańcuch górski w Polsce. Najwyższym pasmem są Łysogóry z największym szczytem Łysicy (612 m n.p.m.). Dogodne warunki aktywnego wypoczynku zapewniają liczne szlaki turystyczne i rowerowe oraz wyciągi narciarskie. Jedną z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest Jaskinia Raj, która wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Jaskinia została odkryta w latach 60. i praktycznie od razu objęto ją ochroną jako rezerwat przyrody nieożywionej ze względu na znalezione tam ślady obecności neandertalczyka. Także w okolicach Kielc znajduje się słynny dąb Bartek, którego wiek szacuje się obecnie na 645-670 lat.
# Warmińsko-Mazurskie: Olsztyn, 1 428 983, 60 osób/km2, północno-wschodnia część kraju,
Warmia i Mazury, krainy historyczne które należą do najatrakcyjniejszych regionów turystyczno-krajoznawczych i rekreacyjnych naszego kraju. Składa się na to wiele czynników, w tym urozmaicony krajobraz, duża liczba jezior, rozległe połacie leśne, liczne rezerwaty i pomniki przyrody, ciekawa przeszłość historyczna. Ze względu na wyjątkową czystość powietrza i wód obszar ten zwykło się nazywać Zielonymi Płucami Polski. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tam świetne warunki do uprawiania żeglarstwa, wioślarstwa, surfingu, a zimą na pokrytych taflą lodu jeziorach – sportów bojerowych czy łyżwiarstwa.
Historia Warmii i Mazur przez długi czas kształtowała się pod wpływem Zakonu Krzyżackiego i Prus, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze regionu. W Nidzicy, Lidzbarku, Elblągu i Olsztynie znajdują się dawne twierdze krzyżackie. Z kolei we Fromborku, nad brzegiem Zalewu Wiślanego, powstało najważniejsze dzieło Mikołaja Kopernika O obrotach ciał niebieskich. Tamtejszy kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego zaliczany jest do najwyższej klasy światowych zabytków. We wnętrzu jednej z wież mieści się jedno z najlepszych polskich planetariów oraz wahadło Foucaulta – przyrząd umożliwiający naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi.
Najbardziej znaną drogą wodną na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jest Kanał Elbląsko-Ostródzki. Osobliwością na skalę europejską jest 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Na północnych krańcach Mazur, w okolicy wsi Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty nieczynnej linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, zwane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Na uwagę zasługuje także olsztynecki skansen, najstarsze polskie muzeum na wolnym powietrzu. Wydarzenia II wojny światowej również pozostawiły ślad na architekturze regionu. W lesie koło Gierłoży znajduje się Wilczy Szaniec, kwatera główna Wodza Trzeciej Rzeszy.
# Zachodniopomorskie: Szczecin,1 701 030, 75 osób/km2, północno-zachodnia część kraju,
Położone w północno-zachodniej Polsce, nad Bałtykiem, województwo zachodniopomorskie należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów kraju. Setki kilometrów wybrzeża, fantastyczne szerokie plaże, tysiące czystych jezior i polodowcowe wzniesienia zapewniają świetne warunki do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej. Poza bogactwem krajobrazu region cechuje urozmaicona historia, która jest mozaiką wpływów niemieckich, duńskich i szwedzkich. Dopiero po II wojnie światowej tereny te zostały włączone do Polski. Dziś obszar ten ze względu na bliskość Niemiec odgrywa istotną rolę w międzynarodowej wymianie handlowej.
Szczecin należy do miast o zróżnicowanej i bogatej sieci wodnej. Położony jest w dolinie Odry, w pobliżu Zatoki Pomorskiej, Zalewu Szczecińskiego i jeziora Dąbie. Do najważniejszych zabytków miasta należy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz tamtejszą katedrę i barokowy ratusz. W pobliskim Świnoujściu znajduje się najwyższa latarnia morska na polskim wybrzeżu, inne budowle tego typu można podziwiać chociażby w Niechorzu czy Kołobrzegu.
Na turystów czekają liczne atrakcje. Duże kurorty, jak na przykład Mielno lub Międzyzdroje, w miesiącach letnich tętnią życiem, które nie zamiera nawet pod wieczór. Poszukujący ciszy i spokoju docenią mniejsze nadmorskie miejscowości, z szerokimi plażami zachęcającymi nie tylko do opalania, ale i długich spacerów. Warto odwiedzić także najpiękniejsze zakątki wyspy Wolin, aby obejrzeć jej klifowe brzegi i Jezioro Turkusowe. W Wolińskim Parku Narodowym znajduje się rezerwat żubrów, schronienie znajdują tam także rzadkie gatunki ptaków, np. bielik. W wodach polskiego Bałtyku do dziś można spotkać fokę szarą, objętą ścisłą ochroną.
Wyjaśnienie: