Wyszukaj znaczenia które dotyczą mięczaków w przyrodzie i dla człowieka. Plssss szybko

Odpowiedź :

Pozytywne:

1. Mięczaki stanowią pokarm dla wielu zwierząt (szkarłupni, stawonogów, ryb, ptaków nadwodnych i ssaków np. wydr i piżmaków); same natomiast są konsumentami przez co są ważnym ogniwem obiegu materii organicznej w zbiornikach wodnych.

2 Niektóre mięczaki (małże: omułek jadalny, ostryga jadalna, głowonogi: kałamarnice, mątwy, ślimaki: winniczek, czareczka, brzegówka) są wykorzystywane w kulinariach w wielu krajach, gdzie są cenionym przysmakiem.

. Muszle mięczaków wykorzystywane są obecnie do produkcji ozdób i różnego rodzaju przedmiotów użytkowych (np. guzików produkowanych z muszli skójki) oraz wapnowania gleby (rozdrobnione muszle wykorzystywane są w tym celu w krajach wschodniej i południowej Azji); dawniej natomiast używane były:

• do pozyskiwane purpury (muszle rozkolców) służącej jako barwnik wełny i jedwabiu;

• jako środek płatniczy (muszle monetek zaliczanych do porcelanek) w krajach basenu Oceanu Indyjskiego (m.in. w Japonii i Chinach);

• jako środek polerujący oraz składnik past do zębów (roztarte na proszek muszle mątw);

Negatywne:

1. Niektóre gatunku ślimaków (głównie pomrowy, śliniki ale także pojawiające się masowo winniczki) wywołują szkody w uprawach warzyw (sałaty, kapusty itp.)

2. Świdrak okrętowy, należący do małży, niszczy drewniane urządzenia portowe i kadłuby łodzi drążąc w nich kanały.

3. Racicznica zmienna, należąca do małży, masowo występuje na urządzeniach hydrotechnicznych lub kratach w ujęciach wody pitnej przez co utrudnia ich działanie.

4. Ślimaki drapieżne (m.in. rozkolce, wiercielce) wywołują szkody w ławicach ryb, omułków, ostryg i perłopławów.

5. Niektóre mięczaki są żywicielami pośrednimi groźnych pasożytów, przez co przyczyniają się do roznoszenia chorób przez nie wywoływanych (np. błotniarka stawowa jest żywicielem przywr).