Jaki pierwiastek ma 3 powłoki
elektronowe i 8 elektronów
walencyjnych?​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Argon - leży w 3 okresie i 8 grupie

Wyjaśnienie:

Założenia:

Jak rozwiążemy to zadanie?

Po pierwsze skorzystamy z informacji, że liczba powłok elektronowych w atomie danego pierwiastka jest równa numerowi okresu, w którym ten pierwiastek się znajduje. Oznacza to, że nasz pierwiastek znajduje się w trzecim okresie układu okresowego.

Po drugie, wiemy, że atom naszego pierwiastka posiada 8 elektronów walencyjnych, jednak jak wyznaczamy liczbę tych elektronów?

Korzystamy z numeru grupy, w której znajduje się dany pierwiastek. Jeśli leży on w pierwszej lub drugiej grupie - na powłoce walencyjnej posiada odpowiednio jeden i dwa elektrony. W przypadku grup 3-12 nie ma konkretnego wzoru na ilość elektronów walencyjnych. Większość pierwiastków z tych grup posiada 1, 2 lub 3 elektrony walencyjne.

W przypadku grup 13-18, aby obliczyć liczbę elektronów walencyjnych, od numeru grupy odejmujemy liczbę 10 (np. 13 grupa - 10 = 3 elektrony walencyjne).

Wyznaczmy teraz liczbę elektronów walencyjnych naszego pierwiastka.

Wiedząc, że nie leży w pierwszej, ani drugiej grupie układu okresowego (nie zawiera ani jednego, ani dwóch elektronów walencyjnych), a także, że nie leży w grupie 3-12 (nie posiada 1-3 elektronów walencyjnych), wiemy, że leży w grupie 13-18.

Do liczby elektronów dodajmy 10, aby uzyskać numer grupy.

8 + 10 = 18

Oznacza to, że leży on w 18 grupie układu okresowego.

Odpowiedź:

Wiedząc, że nasz pierwiastek leży w 3 okresie i 18 grupie układu okresowego, wiemy, że jest nim Argon.