Odpowiedź :
Odpowiedź: Świat Narnii zamieszkują baśniowe stworzenia obdarzone niezwykłymi zdolnościami. Jest magiczny i pełen tajemnic. Autor kreując go czerpał z mitologii rzymskiej, ale również greckiej i germańskiej. Widać tu też motywy chrześcijańskie. Jest nim np. ofiara (Aslan), złożona za czyjeś życie. Dla niektórych Aslan symbolizuje postać Boga-Stwórcy.
W powieści poruszonych zostało kilka motywów. Najważniejszym z nich jest odwieczna i nieunikniona walka dobra ze złem. Motyw konfliktu dobra ze złem jest typowy dla baśni gatunku fantasy. Obie wartości ukazane zostały na zasadzie kontrastu. Autor głosi nam prawdę, że zawsze złe moce i siły ciemności zostaną przezwyciężone siłą miłości, przyjaźni, braterstwa i miłosierdzia. Dobro reprezentuje w powieści Aslan, ale też czwórka dzieci i inne stworzenia. Przywódczynią złych mocy jest Jadis – Zła Czarownica, która rządzi Narnią od stu lat. Jej niepodzielne rządy znajdują jednak kres wraz z przybyciem synów Adama i córek Ewy oraz Aslana. I choć pozornie wydaje się, że Aslan został pokonany (zabity przez czarownicę) i, że zło zatriumfowało, ostatecznie to dobro odnosi zwycięstwo, sprawiając, że kraina odzyskuje utracony spokój i wreszcie może się odrodzić. Do krainy po wielu latach powraca wiosna, zwiastując upadek i całkowitą klęskę sił zła i ciemności.
Drugim ważnym motywem jest motyw przyjaźni i wzajemnej pomocy. Czwórkę rodzeństwa łączy wyjątkowa więź i zawsze są gotowi na najwyższe poświęcenie, by w chwilach zagrożenia przyjść z pomocą. Dzieci zaprzyjaźniają się też z rodziną Bobrów i z panem Tumnusem. Ich przeciwieństwem jest Królowa, która nie ma przyjaciół, gdyż wszyscy się jej boją i wolą nie wchodzić jej w drogę.
Powieść pokazuje nam jak ważna jest w życiu rodzina, która się wspiera i na którą można zawsze liczyć. Tę niezastąpioną więź umacnia wspólne spędzanie wolnego czasu, kiedy to można opowiadać o tym, co się przeżyło, co nas martwi, co nam leży na sercu.
Baśń prezentuje nam również bardzo ważny motyw miłości i poświęcenia – rodzeństwo nie opuszcza siebie w potrzebie i wspólnie chce pokonać siły ciemności. Widzimy tu też motyw ofiary, którą dla dobra krainy musi ponieść Lew Aslan.
W „Lwie, czarownicy i starej szafie” ukazany został też motyw baśniowości. Narnia jest baśniową krainą, której twórcą był Aslan. Ludzie nie mają do niej dostępu, chyba, że przedostaną się przez tajemne przejście. Magia otacza Narnię zewsząd – można powiedzieć, że jest nią wypełniona – pełno tu magicznych stworzeń, mówiących zwierząt, faunów i olbrzymów, centaurów i smoków. Postacią magiczną jest też Biała Czarownica – Jadis uosabiająca siły zła i ciemności. Podczas jej rządów w krainie panuje wieczna zima. Wszystko czego dotknie jej magiczna różdżka natychmiast zamieniane jest w kamień. Czarownica posiada wielką moc, ale wszystko to czarna, zła magia, którą ostatecznie przezwycięża dobra i szlachetna moc i magia Aslana.
Wyjaśnienie: Mam nadzieje że pomogłem