szklanka soku i porcja nalesnikow kosztuja razem 35 zł przy czym nalesniki sa drozsze o 5 zł od soku ile kosztuje szklanka soku??

Odpowiedź :

x=sok

x+5=naleśniki

x+x+5=35  /-5

2x=30  /dzielone na 2

x= 15

Sok kosztuje 15 zł a naleśniki 20

I sposób:

5:2=2,5

35:2=17,5

17,5+2,5=20

17,5-2,5=15

Naleśniki - 20zł

Sok - 15zł

II sposób:

x-sok

x+5- naleśniki

x+x+5=35

2x+5=35 /-5

2x=30 /:2

x=15

x+5=20

Sok - 15zł

Naleśniki - 20zł