Zad. 1 Oblicz sposobem pisemnym (pod przykładami). (8p)


2,5 + 0,089 83,06 – 39,503














0,14 · 0,5 114,3 : 0,18












Zad. 2 Rozwiąż równanie. (2p)


(7 – a) : 3 = 1,8




Zad. 3 Metr kwadratowy płytek glazury II gatunku kosztuje 36,40 zł. Za 1 m² takich samych płytek I gatunku trzeba zapłacić 1,5 raza więcej. Ile kosztuje 1m² płytek I gatunku? (wszelkie obliczenia mają być niżej) (2p)


daje naj!!


Odpowiedź :

zadanie 1.

2,5

0,089    

2,589

83,060

39,503    

43,557

0,14

00,5    

070

000    

0,070

x0635    

11430,0 : 18

-0    

114

-180      

63

-54    

90

-90      

00

zadanie 2.

[tex](7-a):3=1,8\\(7-a) * \frac{1}{3} = 1,8[/tex]

[tex]\frac{7}{3} - \frac{1}{3} a = 1,8\\-\frac{1}{3} a = 1,8 - \frac{7}{3} \\- \frac{1}{3} a =\frac{18}{10} - \frac{7}{3} \\- \frac{1}{3} a = \frac{54}{30} - \frac{70}{30}[/tex]

[tex]-\frac{1}{3} a = -\frac{16}{30} / : - \frac{1}{3} \\a= \frac{16}{30} /*-3\\a = \frac{16}{10} \\a = 1,6[/tex]

zadanie 3.

II = 36, 40 zł/m²

I = 1,5 * 36,40 zł/m²

mnożymy:

36,40

1,5          

18200

3640      

54,600 zł/m²