Odpowiedź :
Odpowiedź:
Mitoza:
Faza 1:Kiedy komórka zaczyna się dzielić DNA przyjmuje postać chromosomów.Każdy z nich składa się z dwóch identycznych chromatyd które zawierają po jednej cząsteczce DNA. Zanika otoczka jądrowa i zaczyna się tworzyć wrzeciono podziałowe - struktura, dzięki której chromosomy przemieszczają się podczas podziału komórki.
Faza 2: Włókna wrzeciona podziałowego łączą się z chromosomami. Następnie chromosomy ustawiają się w płaszczyźnie równikowej, czyli mniej więcej w środku komórki.
Faza 3: Chromatydy oddzielają się od siebie i są odciągane przez wrzeciono podziałowe od przeciwległych biegunów komórki. Od tego momentu każda chromatyda staje się odrębnym chromosomem.
Faza 4: Wokół każdego zestawu chromosomów odtwarza się otoczka jądrowa. potem następuje podział cytoplazmy. W jego wyniku powstają dwie komórki potomne o tej samej liczbie chromosomów co w komórce macierzystej.
Mejoza:
Faza 1: Kiedy komórka zaczyna się dzielić DNA przyjmuje postać chromosomów. Każdy z nich składa się z dwóch identycznych chromatyd. Następnie chromosomy homologiczne łączą się w pary, zanika otoczka jądrowa i zaczyna się tworzyć wrzeciono podziałowe.
Faza 2: Pary chromosomów homologicznych łączą się z wrzecionem podziałowym i ustawiają się w płaszczyźnie równikowej komórki.
Faza 3: Każdy chromosom z pary jest odciągany do przeciwległego bieguna komórki.
Faza 4: Powstają dwie komórki potomne. W jądrach powstałych komórek znajduje się po jednym chromosomie homologicznym z każdej pary.
Faza 5: Na początku drugiego podziału w komórkach potomnych ponownie zanikają otoczki jądrowe i tworzy się wrzeciono podziałowe.
Faza 6: Chromosomy w każdej komórce łączą się z wrzecionem podziałowym i ustawiają w płaszczyźnie równikowej.
Faza 7: Chromatydy są odciągane do przeciwległych biegunów komórek.
Faza 8: Ostatecznie powstają cztery komórki o zredukowanej o połowie liczbie chromosomów.