Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
1. Kształtowanie opinii publicznej --> (partia polityczna poprzez swój program, uchwały i wartości jakie przekazuje poprzez swoich przedstawicieli kreuje opinię publiczną)
2. Sprawowanie władzy -> Uchwalanie ustaw, realizacja programu wyborczego
3. Reprezentacyjną --> Wybrani politycy są przedstawicielami obywateli którzy oddali na nich głos
4. Wyborczą --> startowanie w wyborach
Odpowiedź:
Po pierwsze, partie kształtują potencjalne elity rządzące. Oznacza to, że jej członkowie, przy okazji codziennej pracy w ramach organizacji, zdobywają wiedzę i doświadczenie potrzebne do skutecznego sprawowania władzy w przyszłości.
Po drugie, tworzą one programy polityczne, które potencjalnie mogą stać się obowiązującym w państwie kierunkiem polityki. W ten sposób partie dostosowują teoretyczne założenia doktryny do aktualnych warunków społeczno-gospodarczych.
Po trzecie, poprzez swoją działalność medialną partie stały się istotnym elementem debaty publicznej. To one w dużej mierze decydują, jakie tematy są aktualnie omawiane. Wspólnie ze środkami masowego przekazu partie mają istotny wpływ na kształtowanie opinii społecznej.
Po czwarte, partie są ogniwem pośredniczącym między instytucjami państwa a społeczeństwem. W założeniu partie powinny realizować interes społeczny na szczeblu administracji państwowej.
Wyjaśnienie: