pls na szybko daje naj


⦁ Mało urodzajna wytworzona na piskach, jedna z najbardziej pospolitych gleb występujących

w Polsce to

⦁ Najżyźniejsze gleby występujące w Polsce powstałe na lessach to


⦁ Żyzne gleby aluwialne występujące w dolinach i deltach rzek to


⦁ Żyzne gleby wytworzone na podłożu ze skał wapiennych i gipsowych

to


⦁ Gleby o średniej żyzności, wytworzone na podłożu gliniastym to


Odpowiedź :

Odpowiedź:

· gleby bielicowe - powstały na piaszczysto żwirowym podłożu. Ich charakterystyczną cechą jest niezbyt duża zawartość próchnicy, a co się z tym wiąże - mała żyzność. Uprawa gleb bielicowych wymaga stosowania dużej ilości nawozów.

· czarnoziemy - powstały na podłożu lessowym. Mają bardzo dobrze wykształcony poziom próchniczny, dzięki czemu należą do najżyźniejszych gleb na świecie. Są to gleby charakterystyczne dla obszarów o klimacie umiarkowanym kontynentalnym. Wytworzyły się pod bujną roślinnością stepową. Ich wadą jest duża podatność na degradację.

· mady - spotyka się je przede wszystkim w dolinach oraz ujściowych odcinkach rzek. Powstały w wyniku akumulacji osadów rzecznych, bogatych w składniki mineralne i organiczne.

· rędziny - powstały na podłożu wapienno-gipsowym. Ich cechy to bogaty poziom próchniczny oraz duża żyzność. Są to jednak gleby, których uprawa jest znacznie utrudniona.

· gleby brunatne - wykształciły się na podłożu gliniastym. Zawierają więcej próchnicy niż gleby bielicowe. Dzięki temu są bardziej żyzne. Ich charakterystyczną cechą jest brunatne zabarwienie, które gleby te zawdzięczają telnkom i wodorotlenkom żelaza.

mam nadzieję, że pomogłam i liczę na naj :)

Wyjaśnienie: