CHARAKTERYSTYKA STASIA TARKOWSKIEGO

Staś .......................... był głównym bohaterem powieści Henryka ............................ W pustyni i w puszczy . Był synem Władysława ...................................... ,polskiego inżyniera pracującego przy rozbudowie Kanału ........................ . Matka była ........................ - zmarła przy narodzinach syna . Staś miał ........................ lat . Mieszkał i uczył się w ................................. . Był wychowywany w duchu patriotyzmu i miłości do ojczyzny - Polski .
Chłopiec wzrostem i tężyzną przerastał swoich ............................. . Był dobrze zbudowany . Miał ........................ włosy , ..........................oczy , opaloną twarz. Jego ubiór odpowiadał ówczesnej modzie europejskiej . Składał się ze sportowej ............................. przewiązanej szerokim paskiem , spodni zwężanych od kolan , .................................. butów oraz kapelusza typu safari
Chłopiec był bardzo zdolny i inteligentny. Osiągał ............................. wyniki w nauce . Odznaczał się niezwykłą ....................... umysłu . Umiał jeździć konno , władał biegle kilkoma ......................., doskonale pływał , strzelał , dobrze orientował się w geografii ...................... . Był ciekawy świata , a jego marzeniem był udział w polowaniu na ..................... .
Bohater budził nasz podziw swoim postępowaniem i cechami charakteru. Radził sobie z wszelkimi trudnościami i ............................. Był odważny . Zabił ................. ,a następnie porywaczy , by ratować życie małej .................... Nie uląkł się .......................... i w jego obecności przyznał się do wiary chrześcijańskiej . Na uwagę zasługiwała jego opiekuńczość i ...........................w stosunku do Nel. Dla niej oddał ostatni łyk ................... w czasie trudnej wędrówki przez ..................... . Rzucił się na Gebhra , który chciał uderzyć dziewczynkę . Dbał o jej zdrowie , kiedy zachorowała na ..................... , samotnie wyruszył w głąb ..........................., by znaleźć pomoc i ratunek . Był sprytny i ........................ podczas pobytu na Górze Lindego wraz z Nel przygotowywali .......................... i wysyłali je z apelem o pomoc. Staś doskonale znosił trudy ..............................., szybko przystosowywał się do nowych ........................... Chłopiec miał dwie wady, był trochę zarozumiały i ............................... , jednak przeżycia i smutne doświadczenia nauczyły go pokory i skromności .
W czasie wędrówki chłopiec opiekował się również Kalim i ......................., których również uwolnił z rąk ............................... .Starał się uczyć ich wiary ........................................ ,traktował ich jak prawdziwych ............................ .
Nasz bohater swoim postępowaniem zyskał szacunek i ........................ otoczenia . Pan Tarkowski był dumny z syna . Swoimi czynami dał dowód bohaterstwa i męstwa . Zasługuje na uznanie i jest postacią godną............................. .


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Tarkowski

Sienkiewicza

Tarkowskiego

w Afryce

francuzką

14 lat

Port-Saidzie

rówieśników

jasne

niebieskie

koszuli

wysokich

wspaniałe

językami

Afryki

lwa

przeciwnościami

troska

wody

malarie

afryki

inteligentny

latawce

wedrówki

okoliczności

zarozumiały

meą

Muhabiego

chrzescijanskiej

przyjaciół

uwagę

nasladowania

Wyjaśnienie: