Odpowiedź :
Odpowiedź:
W 1569 roku w Lublinie, za panowania króla Zygmunta II Augusta, między Polską i Litwą została zawarta unia. W jej wyniku powstało nowe państwo
– Rzeczpospolita Obojga Narodów. Unię lubelską z 1569 roku nazywa się
unią realną. Wspólne dla Polski i Litwy były: władca, sejm i senat, polityka zagraniczna oraz moneta. Odrębne pozostały: wojsko, skarb, sądy i urzędy. Szlachta litewska i ruska uzyskała te same przywileje co szlachta polska. Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem wielonarodowościowym. Oprócz Polaków na jej terenach mieszkali Litwini, Rusini, Żydzi, Niemcy, Ormianie i Tatarzy. W wyniku unii lubelskiej Polska została powiększona o należące wcześniej do Wielkiego Księstwa Litewskiego: Podlasie, Wołyń i Ukrainę.
Wyjaśnienie:
W 1569 ROKU w LUBLINIE, za panowania króla Zygmunta II AUGUSTA między Polską i LITWĄ została zawarta unia. W jej wyniku powstało nowe państwo - RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW. Unię lubelską z 1569 roku nazywa się UNIĄ REALNĄ. Wspólne dla Polski i Litwy były władca, SEJM I SENAT, polityka zagraniczna oraz moneta. Odrębne pozostały: WOJSKO, skarb, sądy i urzędy. Szlachta litewska i ruska uzyskała te same PRZYWILEJE, co szlachta Polska. Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem WIELONARODOWOŚCIOWYM. Oprócz Polaków na jej terenach mieszkali Litwini, RUSINI, Żydzi, Niemcy, Ormanie i Tatarzy. W wyniku unii lubelskiej Polska została powiększona o należące wcześniej do Wielkiego Księstwa Litewskiego: Podlasie, Wołyń i UKRAINĘ.