Czym różni się związek chemiczny od mieszaniny?
Daję NAJ :)


Odpowiedź :

Mieszanina a związek chemiczny.

Poszczególne substancje różnią się między sobą właściwościami. Weźmy dla przykładu siarkę i żelazo. Siarka w temperaturze pokojowej jest substancją stałą, koloru żółtego, dobrze rozpuszczająca się w dwusiarczku węgla itp. Żelazo jest ciałem stałym o metalicznym połysku, rozpuszcza się w kwasach oraz jest przyciągane przez magnes. Właściwości tych substancji prostych są różne. Po zmieszaniu drobno sproszkowanej siarki z opiłkami żelaza obie te substancje zachowały swoje pierworodne właściwości, o czym łatwo możemy się przekonać. Przybliżając do sproszkowanej mieszaniny siarki i żelaza silny magnes udaje nam się oddzielić żelazo od siarki, gdyż opiłki żelaza zostaną przyciągnięte przez magnes. Siarkę od żelaza możemy również oddzielić wykorzystując rozpuszczalność siarki w dwusiarczku węgla: wystarczy część mieszaniny zalać w probówce paroma ml dwusiarczku węgla. Siarka rozpuści się w nim, a opiłki żelaza pozostaną na dnie próbówki.

   Przy sporządzaniu mieszaniny obojętne jest, jakie weźmiemy ilości siarki i żelaza, czyli jaki jest stosunek wagowy poszczególnych składników mieszaniny.

   W pewnych warunkach składniki mieszaniny mogą połączyć się ze sobą i wytworzyć nową substancję o odmiennych własnościach. Na przykład jeśli mieszaninę sporządzoną z 7g żelaza i 4g siarki silnie ogrzać w probówce, to  po pewnym czasie mieszanina zacznie się żarzyć; żarzenie trwać będzie nawet po wyjęciu próbówki z płomienia palnika.

Jeśli po ostudzeniu i rozdrobnieniu spieczonej masy spróbujemy jednym ze znanych na sposobów oddzielić żelazo od siarki, przekonamy się, że nie uda się tego dokonać, gdyż zarówno żelazo, jak i siarka straciły swe odrębne wartości. Przy ogrzewaniu mieszaniny siarki i żelaza powstała nowa substancja zwana siarczkiem żelaza. Dwie substancje proste - siarka i żelazo - połączyły się ze sobą i wytworzyły jedną substancję złożoną, czyli związek chemiczny. W wyniku tego doświadczenia stwierdzamy że żelazo łączy się z siarką w ściśle określonym stosunku wagowym (7:4).

  Na podstawie podanego przykładu widzimy, że mieszanina różni się zasadniczo od związku chemicznego.

  Podstawowe różnice między mieszaniną a związkiem chemicznym są następujące:

Mieszanina:

  • stosunek wagowy poszczególnych składników jest dowolny,
  • części składowe zachowują swe charakterystyczne właściwości,
  • składniki mieszaniny można oddzielić przy zastosowaniu metod fizycznych

Związek chemiczny:

  • stosunek wagowy poszczególnych składników jest stały i charakterystyczny dla danego związku chemicznego,
  • części składowe tracą swoje własności, gdyż powstaje nowa substancja wykazująca odmienne własności,
  • składników związku chemicznego nie można oddzielić przy zastosowaniu metod fizycznych.