Odpowiedź :
Odpowiedź:
W ciałach stałych cząsteczki są blisko siebie, oddziaływanie między nimi jest bardzo duże i dlatego wykonują tylko drgania.
W cieczach cząsteczki są nadal blisko siebie, ale oddziaływanie między nimi jest słabsze. Cząsteczki mogą się przemieszczać.
W gazach odległości między cząsteczkami są bardzo duże, oddziaływanie między nimi jest bardzo słabe i dlatego cząsteczki mogą bardzo szybko przemieszczać się w różnych kierunkach.
Proszę :)
Wszystkie ciała (stałe, ciecze i gazy) zbudowane są z cząsteczek, a cząsteczki z jeszcze mniejszych cząstek zwanych atomami. Cząsteczki różnych substancji różnią się.
Zjawiska zmniejszania objętości przy mieszaniu się cieczy i rozpuszczaniu się substancji stałych w cieczach świadczą o istnieniu atomów i cząsteczek. Mieszanie się polega na tym, że cząsteczki jednej substancji wchodzą w luki między cząsteczkami drugiej substancji.
Im wyższa temperatura ciała, tym szybciej poruszają się cząsteczki tego ciała i tym wyższa jest średnia energia kinetyczna cząsteczek tego ciała.
Między cząsteczkami wszystkich ciał działają siły międzycząsteczkowe. Są to siły przyciągania (na ogół) najmocniejsze w ciałach stałych, najsłabsze w gazach.