Proszę o pomoc. Zadania tekstowe są dla mnie czarną magią ;/

Zad 1
Jeden kilogram gruszek kosztuje dwa razy więcej niż jeden kilogram śliwek. Za 3 kg śliwek i 2 kg gruszek zapłacono 14 zł. Ile kosztuje jeden kilogram śliwek?

Zad 2.
Znajdź cztery kolejne liczby nieparzyste, których suma jest równa 40.

Zad3.
W gimnazjum 65% osób uczy się języka angielskiego, a pozostali języka niemieckiego. Ile osób uczy się języka niemieckiego, jesli do tego gimnazjum uczęszcza 560 uczniów?

Zad 4.
Do akwarium wlano 120 litrów wody, napełniając 75% jego pojemności. Oblicz, ile metrów kwadratowych szkła zużyto na wykonanie tego akwarium, wiedząc, że jego wysokość ma 50 cm, a długość jest dwa razy większa od szerokości.