Wytłumacz kiedy mówimy o menisku wklęsłym i menisku wypukłym?


Plis pomóżcie!!!


Odpowiedź :

jak wlewasz wodę do kubka tak do pełna pełna, to ona nie jest płasko, tylko albo "wygina się" do środka (menisk wklęsły), albo do góry (menisk wypukły)
Menisk jest to powierzchnia rozdzielająca od siebie dwie fazy płynne – gaz i ciecz lub dwie, niemieszające się z sobą ciecze. Menisk przybiera kształt płaskiej powierzchni, wycinka sfery lub hiperboloidy, lub też w szczególnych przypadkach kombinacji wycinka sfery i hiperboloidy.

Kształt menisku i kierunek jego wypukłości zależy od:

* w przypadku dwóch cieczy: wypadkowej energii powierzchniowej obu stykających się faz
* w przypadku układu – ciecz-gaz od wypadkowej energii powierzchniowej ścianek naczynia i sumarycznego napięcia powierzchniowego lustra cieczy (oprócz własności samej cieczy jest też zależny od rozmiarów lustra cieczy, który wynika z przekroju naczynia).

Tak, tworząc menisk wypukły woda może
znaleźć się ponad krawędzią naczynia.

Jeśli siły oddziaływania między cząsteczkami cieczy i ścianek są większe od sił między cząsteczkami cieczy, powierzchnia cieczy w pobliżu ścianek zakrzywia się w górę, czyli ciecz tworzy menisk wklęsły i zwilża ścianki naczynia (np. woda lub olej w naczyniu ze szkła).

Jeśli siły między cząsteczkami cieczy i ścianek są małe, powierzchnia cieczy w pobliżu ścianek zakrzywia się w dół wtedy ciecz tworzy menisk wypukły i nie zwilża ścianek naczynia (np. rtęć w termometrze).

Zobacz obrazek Dosiak
To zależy od siły spójności i siły przylegania. Menisk wklęsły powstaje gdy siły przylegania są większe od sił sojności (np. gdy wlejemy wodę do szklanki) , natomiast menisk wypukły na odwrót: gdy siły spójności są większe od siły przylegania (np. gdy wlejemy rtęć do szklanki).